Dzi jest pitek, 29 marca 2024 roku
Imieniny obchodzi: Wiktoryn, Wiktoryna, Helmut, Eustachy, Zenon

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Finałowa gala „Malowania słowem”
Dodano: 2012-10-30 14:00:37

Już 11 listopada 2012 odbędzie się finałowa gala XVII konkursu poetyckiego „Malowanie słowem”. Organizatorem jest Samorządowa Agencja Promocji i Kultury na czele z Panią Krystyną Mazur – poetką ze Szczecinka. Konkurs jest ogólnopolski, jednak okazuje się, że jest już na tyle znany, że zgłaszają do niego swoje wiersze poeci ze Stanów Zjednoczonych, z Austrii, czy Ukrainy.

Impreza jest na tyle popularna, że w tym roku zgłoszono aż 403 zestawy wierszy (zestaw zawiera wymagane przez jury od 3 do 5 wierszy). Dla porównania można napisać, że gdański konkurs o laur „Czerwonej Róży” miał nieco ponad 260 zestawów, a jest to bardzo ważny konkurs dla wszystkich poetów. Wszystko to sprowadza się do jednego wniosku. Szczecinek jest znany i istotny na mapie poetyckiej Polski. W tym roku samo rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 16.09 w Nowym Sączu, skąd pochodzili tegoroczni członkowie Jury. W jego skład wchodziła oczywiście Pani Krystyna Mazur jako przedstawiciel organizatora oraz Wojciech Kudyba (przewodniczący) i Przemysław Dakowicz. Obaj Panowie to krytycy literaccy, historycy i poeci. Co rok do jury konkursu wybierane są osoby liczące się, znane i cenione w świecie poezji, a Ci Panowie niewątpliwie do takich należą. Pan Kudyba to Profesor nadzwyczajny w Katedrze Literatury Współczesnej oraz dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykładowca studium literacko-artystycznego Uniwersytetu Jagielońskiego, współpracownik dwumiesięcznika TOPOS, a Pan Dakowicz to Doktor Nauk Humanistycznych, adiunkt w Katedrze Literatury i Tradycji Romantyzmu Uniwersytetu Łódzkiego i wykładowca literatury współczesnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Po przeczytaniu wszystkich zestawów Jury wybrało laureatów wszystkich nagród, których w tom roku jest więcej niż w latach poprzednich. Otóż w XVII edycji przyznawana jest Nagroda Główna, Nagroda Burmistrza Miasta Szczecinek Jerzego Hardie-Douglasa, Nagroda Starosty Powiatu Szczecineckiego Krzysztofa Lisa, Nagroda dla Poety Regionu od Posła na Sejm RP Wiesława Suchowiejko, Nagroda za wiersz o Szczecinku od Radnego Semiku Województwa Zachodniopomorskiego Adama Wyszomirskiego oraz 3 nominacje do Nagrody Głównej i 2 nominacje do nagrody Poeta Regionu.

Szesnaście poprzednich edycji było niezwykłych. Ale ta, która zbliża się wielkimi krokami będzie edycją wyjątkową. Dlaczego? Konkurs doczekał się patrona. Od tego roku zostaje nim nieżyjący już poeta Mieczysław Czychowski. „W związku z nazwą ”Malowanie słowem” długo szukaliśmy poety, który jednocześnie byłby artystą-plastykiem. Ale udało się. Mieczysław Czychowski jest to poeta dzisiaj zapomniany, a uważam, że naprawdę niesłusznie. Zarówno jego wiersze, jak i malarstwo są wspaniałe. Tworzył i pisał lewą ręką, ponieważ prawą rękę stracił. Za życia był otaczany wielbicielami. Wiele osób grzało się też, że tak powiem, przy jego blasku. Mimo wszystko jest to poeta tragiczny. Umierał samotny. Był pozbawiony domu, nie miał dokąd wrócić ze szpitala. Pod koniec swojego życia napisał wiersz o swoim tragicznym losie, który bardzo mnie porusza.


Naprawdę wspaniały poeta. Jeśli ten konkurs przysłuży się do tego żeby przypomnieć go sobie, jako artystę i w ogóle jako człowieka to będzie to spełnienie.” - mówi Pani Krystyna Mazur.

Mieczysław Czychowski będzie patronem szczecineckiego konkursu na stałe, co faktycznie może przyczynić się do ponownego rozpowszechnienia jego twórczości. Poeta ten był również przyjacielem Edwarda Stachury, który w tym roku stał się najważniejszą postacią drugiej części gali finałowej „Malowania słowem”.

Po rozdaniu nagród publiczność będzie miała okazję wysłuchać, obejrzeć spektakl muzyczno-poetycki w reżyserii Jerzego Satanowskiego „Stachura, czyli list do pozostałych”. Spektakl został opracowany na podstawie listów Edwarda Stachury do Jerzego Satanowskiego, w których dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat życia i nie tylko. To wszystko będzie przelatało się z największymi utworami Stachury, które do tej pory wykonywało Stare Dobre Małżeństwo. „Ten spektakl to jest coś tak wartościowego, tak pięknego, że słuchając ma się dreszcze. To jest niesamowite. Nie da się o tym powiedzieć to trzeba po prostu zobaczyć. Wystąpi Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Perkman, Jan Janga Tomaszewski, Wojciech Brzeziński, czyli elita śpiewających aktorów z warszawskich i krakowskich teatrów. To będzie wielkie wydarzenie w naszym mieście.” - dodaje Pani Mazur.

Jakby tego było mało, organizatorzy postanowili przeprowadzić Turniej Jednego Wiersza, w którego Jury zasiądą laureaci nagrody głównej, nagrody burmistrza i nagrody starosty. Planowane rozpoczęcie to godzina 20:00 w Lounge Bar Sint Ji. Wystarczy przyjść, zapisać się na listę i przedstawić swój wiersz.

Zapraszamy wszystkich do udziału w gali finałowej, w spektaklu i później w Turnieju Jednego Wiersza. Jest to naprawdę świetna okazja do poznania świata poezji, do kontaktu ze sztuką zarówno w ogólnopolskim, jak i lokalnym wydaniu. Tym bardziej, że nieoficjalnie wiadomo, że kilku naszych szczecineckich poetów zostało uhonorowanych w „Malowaniu słowem”, więc warto zobaczyć ich na scenie wśród wielu innych wybitnych twórców.

Gala finałowa XVII konkursu poetyckiego „Malowanie słowem” - 11.11.2012, kino Wolność, godzina 17:00 (cena biletu: 30zł)

Turniej Jednego Wiersza – 11.11.2012, Bar Sint Ji, godzina 20:00

Magdalena Uszyło

REKLAMA

Przeczytaj take: