Dzi jest poniedziaek, 4 grudnia 2023 roku
Imieniny obchodzi: Barbara, Krystian, Hieronim, Jan, Bernard

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Zdjęcia ze stanu wojennego
Dodano: 2012-11-22 15:41:02

W Zespole Szkół nr 5 pojawiła się niezwykła wystawa fotografii pt. „Stan wojenny”. Jest to bardzo ciekawe ujęcie przebiegu stanu wojennego na Pomorzu Zachodnim, głównie uwzględniające Szczecin i Koszalin.

Wystawa została stworzona w ramach 20. rocznicy wprowadzenia w naszym kraju stanu nadzwyczajnego przez Biuro Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej. Od tamtego czasu prezentowana była w wielu miastach Polski. Dodatkowo odbywały się konferencje naukowe, panele dyskusyjne i konkursy dla młodzieży. IPN stworzył program edukacyjny dla szkół, a Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie przygotowało materiały fotograficzne, dokumenty, ulotki i plakaty związane z naszym regionem i tamtym okresem. Zbiory przedstawione podczas wystawy pochodzą m.in. z archiwum NSZZ „Solidarność” Regionu „Pobrzeże” oraz Regionu Zachodniopomorskiego. Dzięki uprzejmości delegatury koszalińskiej IPN wystawa pojawiła się w Szczecinku, a jej przedstawiciel Pan Michał Ruczyński zaprezentował w ramach otwarcia prezentację multimedialną i przeprowadził wykład o stanie wojennym.

„IPN wychodzi z ciekawymi propozycjami dla szkół. Są to propozycje darmowe więc dla szkół jest to kwestia tylko przewiezienia materiałów, czy po prostu organizacji. Jako, że są to gotowe materiały do wykorzystania to uważam, że warto podjąć rękawice i skorzystać. Taka wystawa i wykład to forma urozmaicenia i kopalni wiedzy dla uczniów. Młodzież na pewno wyniesie z niej więcej niż z lekcji historii.” - mówiła Danuta Wiśniewska, nauczycielka z ZS nr 5, inicjatorka współpracy z IPN.

Dobrym zaproszeniem do tego by odwiedzić mury szkoły i obejrzeć wystawę „Stan wojenny” są słowa jednego z uczniów: „Wystawa jest bardzo ciekawa. Jako, że jestem zbyt młody nie widziałem tego wszystkiego na własne oczy, a mimo to po opowieściach rodziny czy w mediach miałem wrażenie, że wiem wszystko. A się myliłem, dopiero dzięki niej wiem więcej i dopiero teraz pewne rzeczy do mnie docierają. Poza tym fajnie, że to wszystko dotyczy naszego regionu, bo przecież w Warszawie, czy Gdańsku mogło wyglądać to inaczej, a głównie o tych miastach się mówi. Fajnie mieć świadomość co działo się u nas.”

Wszystkie elementy wystawy można oglądać od dziś do 30 listopada. Każda ze szkół chętna do obejrzenia fotografii powinna zgłosić się do ZS nr 5 i umówić na spotkanie.

Magdalena Uszyło

REKLAMA

Przeczytaj take: