Dzi jest sobota, 10 czerwca 2023 roku
Imieniny obchodzi: Bogumi, Magorzata, Diana

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Trzeba umieć godnie przemijać
Dodano: 2013-01-27 21:23:27

Trzeba umieć godnie przemijać i trzeba mieć satyryczne podejście do przemijania
W piątek [25.01.13] w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie a mianowicie spotkanie z wybitną osobowością świata kultury, z Janem Nowickim.

Tym razem aktor znany z ekranu i sceny wystąpił w roli pisarza promującego swoją najnowszą książkę pt.: „Mężczyzna i One”. Tytuł, jak sam autor zaznaczył …chwytliwy, by ktoś kupił dla samego tytułu. W istocie są tam dwa cytaty dotyczące prawdziwych kobiet.

Rozmawiać ze mną o kobietach, to tak jak pytać nieboszczyka o zapach perfum, których używał za życia.
Jan Nowicki

Spotkanie z panem Janem Nowickim miało niepowtarzalny charakter. Autor opowiadał o sobie, o swoim życiu, o podejściu do świata współczesnego jak i z czasów swojej młodości.

Mam 73 lata, jak żyję nigdy nie miałem planów na życie. Ciągle byłem zaganiany do roboty.

Jako jeden z najlepszych aktorów polskiej sceny bywało i tak, że w ciągu jednego dnia aktor Nowicki występował na deskach teatru w Paryżu, Budapeszcie i w Warszawie ...zmęczyłem się pracą. Czasem nie wiedziałem w którym mieście jestem i tak sobie latałem.

O swojej pracy literackiej powiedział: Nie jestem pisarzem, czasem nim bywam. (…) Łatwość pisania to pierwsza rzecz, którą trzeba w sobie zniszczyć. Trzeba napisać pięć stron, podrzeć cztery by napisać jedną dobrą. W tym tkwi istota artysty, żeby być lepszym od samego siebie.

W czytelni MBP w Szczecinku przeważały kobiety zahipnotyzowane magią Jana Nowickiego. W końcu bohater wieczoru od lat jest utożsamiany jako znawca płci pięknej, choć jak sam wspomniał nie bardzo wie skąd się to wzięło.

Nigdy nie trafi nam się tak dobry czas dla sztuki jak w komunizmie…
Jan Nowicki

Mężczyzna to nie ten, który ma wiele kobiet i zdobywa wciąż nowe – taki ktoś to królik. Mężczyzna to ten, który potrafi być przy jednej kobiecie… dzięki Bogu nigdy nie byłem mężczyzną… (…) Rozmawiać ze mną o kobietach, to tak jak pytać nieboszczyka o zapach perfum, których używał za życia. (…) Zdobyć kobietę to niemożliwe, nawet gdy jest nasza i urodzi nam dziecko to już jest gdzie indziej. Kobieta, która urodzi dotyka boskości.

Spotkanie było przesycone humorem i szyderą na otaczającą nas rzeczywistość najwyższej próby. Panowała luźna, serdeczna, wręcz swobodna atmosfera. Jan Nowicki opowiedział o swojej przyjaźni z Piotrem Skrzyneckim trwającej wiele lat i o pustce która powstała po śmierci twórcy Piwnicy Pod Baranami.

Przez tych kilka chwil mieszkańcy Szczecinka mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z niebywałym autorytetem, wolnym artystą, który jak sam wspominał wie gdzie leżą prawdziwe aktorskie konfitury. To doświadczenia teatru krakowskiego. Dziś świat stanął na głowie. Wszystko jest na sprzedaż. Już nie chodzi się do teatru na aktora. Chodzi się na jego ślub, albo na chorobę. Najwspanialszy czas dla kultury w naszym kraju to miniona epoka. Nigdy nie trafi nam się tak dobry czas dla sztuki jak w komunizmie…

Kończąc to brawurowe spotkanie specjalny gość zacytował Norwida Słońce wstaje jak widzi polski naród i zachodzi jak widzi polskie społeczeństwo.

Krzysztof Kalisiak

REKLAMA

Przeczytaj take: