Dzi jest pitek, 10 lipca 2020 roku
Imieniny obchodzi: Olaf, Witalis, Filip, Amelia, January, Antoni, Sylwana

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Wieczór poezji
Dodano: 2013-12-11 23:13:49

Dziś - w dniu 11 grudnia w Centrum Konferencyjnym Zamek w Szczecinku Klub Poetycki OPAL SAPiK zorganizował prezentacje wierszy naszej Honorowej Przewodniczącej Koleżanki Filomeny Bykowskiej.

Filomena Bykowska znana jest nie tylko w Lidze, ale w całym Szczecinku. Dla przypomienia naszym młodym członkiniom i szczecineckiej młodzieży, bo starsze pokolenie pamięta.

Pani Filomena Bykowska urodziła się na Kresach Wschodnich. Gdy wybuchła wojna była deportowana na Syberię. W 1942 roku z Armią Andersa opściła Związek Radziecki. Przez pięć lat wędrowała przez Iran, Indie i Afrykę Wschodnią. W 1947 roku wróciła do kraju. Od 1963 roku mieszka w Szczecinku. Pracowała w Urzędzie Miejskim na różnych stanowiskach - jako Sekretarz MRN, następnie Z-ca Naczelnika Miasta, ostatnio jako Kierownik USC. Odeszła na emerytrę w 1990 roku. Działa w wielu organizacjach społecznych, ale my wiemy, że najbardziej jest związana z naszą organizacją kobiecą jaką jest Liga Kobiet Polskich.

Przez szereg lat pełniła funkcję przewodniczącej Zarządu Miejskiego LKP w Szczecinku. Zaraziła nas pracą społeczną, uczyła, uczy i dalej pomaga. Jest naszą Honorową Przewodniczącą. Liga Kobiet jest dumna mając w swoich szeregach takie Przedstawicielki. Pani Filomena często podkreśla i mówi, że sprawy kobiet zawsze stawia na pierwszym planie. W naszym środowisku znana jest nie tylko jako dobry i mądry człowiek, ale też jako lokalna poetka. Jej wiersze ukazywały się w lokalnej prasie, i nie tylko. Drukowane były na łamach ANGORY, w KRESOWYCH STANICACH, oraz w prasie polonijnej w Anglii, USA i Australii.

Jak sama twierdzi, jej wiersze są w stylu Retro, przejawia się w nich patriotyzm ze szczyptą satyry. My, jako Liga Kobiet kilkakrotnie organizowałyśmy wieczorki poezji naszej Koleżanki Filomeny Bykowskiej, które odbywały się w wypełnionych po brzegi salach, pełnych zasłuchanych i zachwyconych słuchaczy.

Dzisiejsze spotkanie zorganizowane przez Klub Poetycki OPAL zgromadziło wielu zwolenników i sympatyków poezji Pani Filomeny.

Koledzy i Koleżanki z Klubu OPAL po przeczytaniu wierszy z Tomniku "Bezdroża", ofiarowali piękne czerwone róże. Wierszom towarzyszyły piosenki z nurtu poetyckiego w wykonaniu Juli Leśniewskiej oraz muzyka fortepianowa w wykonaniu Janusza Kowalkowskiego.

Prowadząca Krystyna Mazur na zakończenie odczytała wiersz napisany dla Babci od wnuka o wierszach bardziej osobistych, a że ja część tych wierszy z tego czarnego zeszytu znam, tak się wzruszyłam i popłakałam,że nie byłam w stanie podziękować.

Nie zabrakło tez naszych koleżanek, w jednym miejscu spotkały się trzy przewodniczące: - V-ce uratowała sytuacje i podziękowała. Było to przesympatyczne spotkanie,
tekst: Danuta Ziętara
przewodnicząca LKP w Szczecinku
zdjęcia: Piotr Łangowski

REKLAMA

Przeczytaj take: