Dzi jest czwartek, 20 czerwca 2019 roku
Imieniny obchodzi: Diana, Bogna, Bogumia, Florentyna, Rafael, Rafa

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Uczcili ważną rocznicę
Dodano: 2014-02-28 15:22:38

28 lutego 1945 Neustettin został: wyzwolony – jak to zwykle się mówiło, lub: zdobyty – jak teraz coraz częściej można usłyszeć. A tak naprawdę to jedno i drugie miało miejsce dzień wcześniej 27 lutego. Natomiast dzień później, czyli 28-go w Moskwie wykonano salut na cześć zwycięzców, stąd przyjęta data i nazwa jednej ze szczecineckich ulic.

Akurat dzisiaj w rocznicę tego wydarzenia na szczecineckim cmentarzu zebrali się ci, którzy o tym pamiętają. Do zgromadzonych szczecinecczan zwrócił się Andrzej Bratkowski przedstawiciel szczecineckich struktur SLD, a jednocześnie wieloletni nauczyciel historii:

Wielka, ogromna szkoda, że tego dnia nie ma tutaj ani władz Miasta, ani władz Powiatu.
Andrzej Bratkowski

„(…) Mamy 69 rocznicę bojów o Wał Pomorski, które otwierały drogę do Berlina, a w raz z nim do zakończenia tej niezwykle krwawej wojny. U boku Armii Radzieckiej w walkach o Wał Pomorski brało udział Wojsko Polskie. Kilkunastu żołnierzy polskich spoczywa na tym cmentarzu. Udział żołnierzy polskich w tych walkach, o których dzisiaj próbuje się zapomnieć otwierało nam drogę nie tylko do wolności, ale także otwierało drogę do nowej Polski. Do Polski w nowych granicach i w nowym układzie społecznym. Bez tego zwycięstwa nie było by polskiego Szczecinka. Bo właśnie od 69 lat budujemy tutaj nową historię, tym razem historię polską tego Miasta i wielka, ogromna szkoda, że tego dnia nie ma tutaj ani władz Miasta, ani władz Powiatu. Nie ma młodzieży! Dzisiaj próbuje się wykreślić z pamięci historycznej te bardzo istotne wydarzenia, a przecież dla świadomości narodowej, dla mieszkających tutaj młodych Polaków to wydarzenie ma wielkie znaczenie.”

Po krótkiej, acz treściwej przemowie szczecinecczanie w milczeniu złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze. Wśród zgromadzonych na szczecineckim cmentarzu byli przedstawiciele SIS Terra, Stowarzyszenia Dzieci Wojny, Ligii Kobiet Polskich.

KK
REKLAMA

Przeczytaj take: