Dzi jest pitek, 29 marca 2024 roku
Imieniny obchodzi: Wiktoryn, Wiktoryna, Helmut, Eustachy, Zenon

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Ogólnopolskie bezpłatne badania logopedyczne również w Szczecinku
Dodano: 2014-04-14 13:15:07

Niepubliczna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna ,,Jaś i Małgosia” w Szczecinku dołączyła do ogólnopolskiej akcji "Dwa słowa na dwa lata to o 270 za mało".

26 kwietnia, w godzinach 9.00-15.00, każdy rodzic zaniepokojony brakiem rozwoju mowy u swojej pociechy będzie mógł wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach z logopedami wczesnej interwencji Anną Skobel i Anną Chabros. Zapraszamy nie tylko dwulatki, ale wszystkie dzieci od urodzenia do 3 roku życia.

Problem braku mowy jest powszechnie bagatelizowany. Ciągle słyszymy, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, że syn, czy córka sąsiadki zaczęli mówić w wieku 4 lat i nic się takiego nie stało. Fakt, są dzieci, na których rozwój mowy trzeba po prostu czekać, ale jest ich 20% z ogółu dzieci niemówiących. Jedynie logopeda, na podstawie obserwacji innych funkcji poznawczych dziecka, jest w stanie stwierdzić, czy ten deficyt nastąpił samoistnie, czy potrzebna będzie odpowiednia terapia.

Prawidłowo rozwijający się dwulatek mówi około 300 słów. Czym jest słowo u dwuletniego dziecka? Jest to zbitka głosek, która posiada znaczenie. Oznacza to, że "mama" jest słowem, "hy" oznaczające zawsze "gorące, niebezpieczne" jest słowem oraz "bum bum" oznaczające zawsze "auto" jest słowem. Sylaby także w ustach dziecka spełniają tę normę , pod warunkiem, że zawsze oznaczają sam przedmiot, osobę czy odczucie - czyli, jeśli dziecko woła na buty "bu" oraz na bułkę "bu” to mamy już dwa kolejne słowa. Nikt nie wymaga od dwulatka, żeby budował poprawne, pod względem gramatycznym zdania, ma on jedynie umieć złożyć dwa słowa w zdanie i powiedzieć np. "Mama oć", "Tata blum blum". Pamiętajmy również, że dziecko dwuletnie to dziecko między 21 a 27 miesiącem życia i jeden dwulatek może mówić 300 słów i posługiwać się zdaniami w wieku 21-sięcy, a drugi w wieku 27-sięcy, w przypadku braku powyższych w 27-siącu możemy podejrzewać, że coś jest nie tak…

Istnieje wiele badań naukowych na ten temat m.in. J. Cieszyńskiej, L. Kaczmarka czy M. Zarębiny. W jednej z tabel Od noworodka do przedszkolaka pod red. doc. dr hab. med. Marii Kamińskiej, wyd. przez Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich czytamy: 24. miesiąc - dziecko używa ok. 300 wyrazów. Wypowiada się zdaniami z 2-3 wyrazów. Zaczyna odmieniać wyrazy wg przypadków i czasów. Dlaczego więc niechodzące 24 miesięczne dziecko od razu trafia na rehabilitację, a niemówiącemu każe się czekać?

Anna Skobel
logopeda wczesnej interwencji

Uwaga: obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 94 307 01 24

REKLAMA

Przeczytaj take: