Dzi jest czwartek, 30 marca 2023 roku
Imieniny obchodzi: Aniela, Leonard, Amelia, Jan, Amadeusz, Kwiryn, Dobromir

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Szykuje się pozew zbiorowy
Dodano: 2014-04-28 20:03:47

W poniedziałek (28.04.2014) w sali hotelu "Viki" odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Zarząd SIS TERRA. Tematem wystąpienia było podjęcie działań mających na celu wykonanie prawomocnego wyroku sądowego, nakazującego firmie Kronospan zaprzestania imisji odorów i pyłów na nieruchomości powodów.

W konferencji udział wzieli: Dr Joanna Pawłowicz prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Terra, Mec. Filip Sztukiel, Krzysztof Sobczyk członek Zarządu SIS Terra (jednocześnie jeden z powodów w wygranej sprawie z firmą Kronospan) oraz licznie przybyłe media.

Nic się nie zmieniło proszę państwa, wręcz po uruchomieniu nowego generatora jest jeszcze gorzej. - Krzysztof Sobczyk SIS TERRA – Duszący dym, mdlący zapach, pył na parapecie (...) Zakład nie przejmuje się specjalnie tym wyrokiem. Uważają, że u nich dalej jest wszystko w porządku. (...) W ten, czy inny sposób my ten wyrok wyegzekwujemy. Nie chciałbym, żeby później były pretensje do powodów, bo jeżeli w końcu Sąd wyda nakaz dla zamknięcia pewnych instalacji ciągów technologicznych, żeby nie było później pretensji do mieszkańców, że to mieszkańcy zamykają zakład. Nie. To zakład sam sie zamyka nie przestrzegając wyroku sądowego. Nasza cierpliwość się już skończyła, skoro Kronospan nie chce polubownie załatwić tej kwestii, postanowiliśmy jako powodowie i jako Stowarzyszenie wystąpimy z nowymi roszczeniami w stosunku do zakładu.

Zwróciliśmy się do Kronospanu o wykonanie tego wyroku. - Mec. Filip Sztukiel – Mimo, że wyrok jest prawomocny, ostateczny i wykonalny, uznaliśmy, że jest potrzeba dania pewnego okresu czasu dla Kronospanu aby się do tego wyroku dostosował. Przede wszystkim wymagaliśmy od nich wskazania konkretnych rozwiązań technologicznych chroniących środowisko, jak również zagwarantowaniu, że w jakimś rozsądnym czasie te rozwiązania zostaną zastosowane, co więcej, przedstawiliśmy Kronospanowi takie rozwiązania funkcjonujące w bliźniaczych zakładach koło Salzburga w Austrii, których współwłaścicielem jest pan Kaindl. (...)Niedawno otrzymaliśmy odpowiedź od przedstawicieli zakładu, wynika z niej, że wyrok nie będzie wykonywany. Spółka przekazała, że działa zgodnie z prawem mimo, że wyrok wskazuje coś wręcz przeciwnego. Ze stanowiska firmy wynika, że nie jest zainteresowana wprowadzeniem tych rozwiązań technologicznych, które funkcjonują w bliźniaczych zakładach w Austrii (...).

Najwyraźniej aktywność mieszkańców naszego miasta po wygranej sprawie z Kronospanem bardziej się uaktywniła, - Joanna Pawłowicz Prezes SIS TERRA - chyba społeczeństwo troszeczkę uwierzyło w siły, że jednak coś naprawdę w tej kwestii możemy zrobić. Od ogłoszenia wyroku obserwujemy dużą liczbę mieszkańców którzy zgłaszają się do Stowarzyszenia. Są zdecydowani domagać się odszkodowań od Kronospanu za utratę zdrowia i pogorszenia warunków ich życia. Na dzień dzisiejszy jest to już ponad 200 osób.

Krzysztof Kalisiak

Informacja o rozpoczęciu przygotowań do pozwu zbiorowego.:

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Terra” zwraca się do mieszkańców Szczecinka, którzy uważają, że mają problemy zdrowotne związane z zanieczyszczeniem powietrza (choroby nowotworowe, astma, choroby górnych dróg oddechowych i inne). Zwracamy się również do mieszkańców, którzy z powodu zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście ucierpieli w inny sposób. Obawiając się o swoje zdrowie mają ograniczoną możliwość z korzystania w pełni ze swoich mieszkań i terenów rekreacyjnych w Szczecinku, bądź z tego powodu wyjechały ze Szczecinka, lub też planują to uczynić. Jeżeli uznamy, że są ku temu podstawy udzielimy wszystkim tym osobom pomocy finansowej i prawnej w dochodzeniu ewentualnych odszkodowań.

Pomożemy w ustaleniu podmiotów i osób odpowiedzialnych za tą sytuację.

W tej sprawie prosimy o zgłoszenie mailowe (prosimy podać imię nazwisko oraz kontakt telefoniczny) : e-mail: kontakt@terra24.com.pl

telefoniczne: 600 077 938

Odpowiemy indywidualnie na każde zgłoszenie.

http://terra24.com.pl/pozew-zbiorowy/


REKLAMA

Przeczytaj take: