Dzi jest pitek, 29 maja 2020 roku
Imieniny obchodzi: Magdalena, Bogumia, Teodozja, Urszula, Benita

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara:
NIE ZAPOMNIJCIE O SWOICH MAMACH

„Ona mi pierwsza pokazała księżyc,
I pierwszy śnieg na świerkach,
I pierwszy deszcz,
Byłem wtedy mały jak muszelka,
A czarna suknia matki
Szumiała jak morze czerwone.”

To waśnie maj jest tym miesiącem najpiękniejszym – bo w maju obchodzimy Święto Mamy. Dzień Matki to święto obchodzone jako wyraz szacunku wobec matek. W dniu 26 maja nasze mamy obdarowywane są laurkami, kwiatkami i prezentami od własnych dzieci. Początki tego święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem wtedy otaczano Matki – Boginie, symbole płodności i urodzaju.

W XVII wieku zazwyczaj ten powrócił. W Anglii pod nazwą Niedziela u Matki (Mothering Sudany). W USA obchodzono Dni Matczynej Pracy (Mothers’ Work Days), później Dzień Matek dla Pokoju (Mother’ Day for Peace).Od 1905 r. obchodzony jest Dzień Matki. Kongres w 1914 r. uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki z święto narodowe. W Polsce Dzień Matki ponownie zaczęliśmy obchodzić po II wojnie światowej.

W tym dniu nie możemy zapominać o swoich matkach, bo to piękne święto. Ja pamiętam moją śp. Mamę, która uginała się pod ciężarem siatek, toreb, która maszerowała 2 km do przystanku autobusowego, później 20 km do Legionowa i o 18.00 pociągiem 440 km do Szczecinka. Jak wyszła z domu o godzinie 12.00 to do Szczecinka dojechała o 6.00 rano. W latach 80 przywiozła wszystko, bo to u nas w sklepach na półkach był tylko ocet. Myślę, że dużo jest takich wędrujących mam, maszerujących ku stacjom, skąd wyruszają w drogę. Gonią wzdłuż i wszerz kraju pociągami, autobusami, w przygodnych ciężarówkach, złapanych na poboczach szosy. Wszystkie mamy jadą w jedną stronę, do swoich dzieci i wnucząt. Nie licząc swego czasu ani trudu nigdy nie są zmęczone mając nadzieję na spotkanie ze swoimi dziećmi.

Matki wędrujące nie znają przeszkód. Nie ważne czy to zima, wiosna, jesień – o każdej porze i godzinie można je spotkać na szlakach tęsknoty.

Mając teraz dorosłe, mieszkające poza Szczecinkiem dzieci zaczynam rozumieć moją mamę, którą zawsze podziwiałam za jej trud i poświecenie. Kocham maj – bo maj to miesiąc najpiękniejszy taki świeży i pachnący. Maj to życie, maj to kwiaty. Maj w uczucia tak bogaty bo to właśnie w maju jest Dzień Mamy.

Danuta Ziętara

REKLAMA