Dzi jest sobota, 6 czerwca 2020 roku
Imieniny obchodzi: Norbert, Laurenty, Dominika, Bogumia, Laura, Nora

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara:
Kawa - najpopularniejszy napój świata

Myślę,że na temat kawy są wiersze i piosenki, bajki i legendy, chociaż ja na nie nie natrafiłam, ale najpopularniejszy napój świata musi być bohaterką chociażby wierszy i piosenek, tym bardziej, że to picie kawy opóźnia starzenie się organizmu.

Jest to ważny czynnik w naszym zabieganym życiu, wiadomo, że chcemy długo pozostać młodzi i zdrowi, a kawa to taki smaczny napój, dostępny, nie wymaga dużych nakładów finansowych ani fizycznych. Woda się nie przypali nawet takiej "kucharce" jak ja.

Myśląc o składzie kawy, najczęściej skupiamy się na kofeinie. Tak naprawdę nie pamiętamy, że mała czarna to także cenne źródło przeciwutleniaczy - są to antytoksyny i kwas chlorogenowy. Kawa zawiera też duet super skutecznych, działających wewnątrz komórki antyoksydantów,jakimi są witaminy A i E. W kawie jest też witamina C, tak bardzo chroniąca nas przed przeziębieniem, i nie tylko. Jedną z ważniejszych właściwości antyoksydantów jest właśnie ochrona organizmu przed działaniem wolnych rodników, które atakują żywe komórki i przyśpieszają procesy ich starzenia się.

Nieprawdopodobne - ale dzięki antyoksydacyjnym właściwościom picie kawy chroni przed szybkim starzeniem się organizmu i chorobami cywilizacyjnymi np. cukrzycą czy nowotworami.

Należy pamiętać,że najwięcej antyoksydantów zachowuje kawa parzona w ekspresie ciśnieniowym. Nie możemy tez zapominać, że właściwości odmładzające kawy, to też zawarta w niej kofeina .

Mimo poznawania coraz większych właściwości zdrowotnych kawy pijmy ją z umiarem - najlepiej w miłym towarzystwie.

Danuta Ziętara

REKLAMA