Dzi jest niedziela, 17 stycznia 2021 roku
Imieniny obchodzi: Marian, Rocisaw, Antoni, Jan, Henryk

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara:
Kawa a ......Cukrzyca

Kilkanaście razy jako cukrzyk brałam udział w różnych prelekcjach,wykładach czy spotkaniach a profesorami,diabetykami -po prostu z mądrymi ludźmi. Cukrzyca i kawa to temat jak rzeka.Wszyscy już pewno wiemy ,że cukrzyca uznawana jest za jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych, zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych.

Obecnie na świecie choruje ponad 2 miliony ludzi i z każdym rokiem ta liczba wzrasta. Naukowcy szukają różnych metod leczenia i skutecznego zapobiegania powstawania tej choroby Dowiedziałam się, że jednym ze sposobów przeciw działania cukrzycy może być wykorzystanie jednego z najbardziej lubianych i najchętniej wypijanych napojów jakim jest czarna kawa.

Naukowcy z Fińskiego Narodowego Instytutu Zdrowia w Helsinkach ,zbadali,że pacjenci,którzy wypijali dziennie kilka filiżanek kawy w porównaniu z tymi ,którzy jej nie pili lub pili kawę w znacznie mniejszych ilościach - ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2 było aż 55% do 79%mniejsze. Teraz nie dawno będąc w Warszawie dowiedziałam się jeszcze,że przeciw utleniacze w kawie wpływają korzystnie na przemianę cukrów w organizmie.Kawę pijemy po śniadaniu (ja do tej pory odwrotnie). Kawa przed śniadaniem czy zamiast śniadania to nie najlepszy pomysł.Kofeina dostarczana do organizmu na czczo zmienia wrażliwość na insulinę,może powodować wzrost cukru po posiłku (wstyd ,że ponad 30 lat życia w partnerstwie z cukrzycą tego nie wiedziałam). Ponadto jedne z najnowszych badań mówią,że regularne picie średnio pięciu filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typ 2 nawet o 30%. A gdybyśmy jeszcze nie siedzieli tyle godzin przed telewizorem czy komputerem a do swojego życia wprowadzili codzienny spacer ,ograniczyli palenie tytoniu ,żyło by nam się lepiej.To właśnie otyłość ,palenie tytoniu , siedzący tryb życia , stres a przede wszystkim brak aktywności fizycznej są głównymi czynnikami zachorowań nie tylko na cukrzycę.

Pomyślmy o tym i zamiast oglądać po raz kolejny byle jaki film w telewizji , wybierzmy się na spacer.

Danuta Ziętara

REKLAMA