Dzi jest niedziela, 7 czerwca 2020 roku
Imieniny obchodzi: Robert, Wiesaw, Antoni, Jarosaw, Ariadna

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara:
Kawa: Pić czy nie pić ?

Nie wyobrażam sobie początku dnia bez dużego kubka aromatycznej kawy z małą ilością mleka i łyżeczki miodu (jako cukrzyk powinnam pić samą czarną). Dużo moich znajomych wzbrania się przed piciem kawy bo podnosi ciśnienie , nie pozwala spać.

Jest to mit - bo według prowadzonych badań do tej pory nie znaleziono związku między piciem kawy a jej wpływem na podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Osoby chorujące na nadciśnienie mogą bez obaw wypijać do 4 /5 filiżanek kawy dziennie. Ważne jest też czy pijemy kawę regularnie, czy okazjonalnie. Systematyczne picie kawy jest zdrowsze ponieważ organizm przyzwyczaja się do kofeiny i nie traktuje kawy jak wroga.

Faktem jest też, że jeżeli spożywamy kawę od czasu do czas,organizm może zareagować (nie musi ) na nią podwyższonym ciśnieniem, które jednak po kilku godzinach wraca do normy.

Natomiast nie należy pić kawy podczas silnego stresu ,dużego napięcia psychicznego - bo wtedy zawarta w niej kofeina, może podnieść ciśnienie - to tzw. efekt kofeiny i stresu, który też szybko mija.

Reakcja organizmu na kofeinę ,na nasze samopoczucie jest sprawą indywidualną.Jedni po trzech łykach kawy nie mogą zasnąć do rana, inni - zasypiają bez problemu nawet po wypiciu sporej ilości kawy.

Pić czy nie pić ? Badacze twierdzą - pić. Po spożyciu kawy występuje tzw.faza znudzenia.Niektóre osoby odczuwają fazę znudzenia - znacznie silniej niż następującą po niej fazę pobudzenia spowodowaną działaniem kofeiny.Poziom kofeiny we krwi ujawnia się zazwyczaj po 30 -120 minutach od spożycia kawy.Wtedy czujemy jej pobudzającą moc. Prowadzone badania udowodniły, że kofeina nie ma żadnego wpływu na jakość fazy głębokiego snu (REM). Bezsenność nie ma związku z piciem kawy. Ale jak zawsze są wyjątki - osobom wrażliwym na kofeinę, nie przyzwyczajonym do jej spożywania może utrudniać zasypianie.

Ale... żeby delektować się kawą i wydobywać z niej zdrowe walory, trzeba pić ją z umiarem. Jak wszystko , i kawa w w nadmiarze szkodzi.

Danuta Ziętara

REKLAMA