Dzi jest pitek, 15 listopada 2019 roku
Imieniny obchodzi: Albert, Leopold, Artur, Idalia

MOIM ZDANIEM - Wojtek Wieczorek

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

MOIM ZDANIEM - Wojtek Wieczorek:
Czy w Szczecinku można robić biznes?

Jasne, że tak. To skąd pytanie? Stąd, że wiele osób, w tym przedsiębiorcy narzekają, że w Szczecinku jest trudniej niż w dużym mieście. Zresztą to samo powtarzają pracownicy. Szansę na większą kasę widzą np. w Poznaniu. Jak jest moim zdaniem?

Rzeczywiście w takim Poznaniu choćby ze względu na studentów, łatwiej prowadzić jest klub rozrywkowy, bar lub punkt ksero. Tyle, że nie trzeba tych biznesów kopiować i to jest raz. Dwa, że jak już kopiować to trzeba skroić biznes do naszych klientów. Jednak najlepiej szukać rozwiązań znajdując i wykorzystując lokalne możliwości.

Prawdziwy biznes masz wtedy, gdy możesz go zostawić na rok, a po Twoim powrocie będzie dalej funkcjonował w najlepsze
Najważniejsza sprzedaż i oryginalny pomysł

O sprzedaży za moment, a jak znaleźć taki pomysł? Trzeba próbować zaspokajać potrzeby klientów. Pamiętając o tym, że po pierwsze podstawową potrzebą jest rozwiązanie jego problemów, a dwa istnieją takie potrzeby klienta, z których jeszcze nie zdaje sobie sprawy on sam.

Nieraz lepiej jest zaprzestać szukania pomysłu na biznes. Przyjdzie sam. Może wystarczy spojrzeć na coś z innej strony, a może z tej samej strony, ale na coś innego.

Pomysł jak Facebook

Ten biznes mógł się zrodzić w Szczecinku. Jaką potrzebę rozwiązuje Facebook?

Przynależności, pokazania się czy ekshibicjonizmu. Twórcy strony stworzyli ją dla podtrzymywania szkolnych kontaktów. Dopiero później zrobił się z tego biznes; zresztą skopiowany z innego, ale lepiej wykonany. I tak samo może każdy. Rozwiązać swój problem i przyjrzeć się czy inni nie mają czasem podobnego. Jeśli tak to czas na sprzedaż.

Bez pomysłu na sprzedaż lepiej nie otwierać firmy

Sam miałem już firmy w kilku branżach. Większość z nich nie żyje. Plan był taki, że ma się sprzedawać, bo jest wyjątkowe. O wyjątkowości jednak wiedziała zbyt mała liczba osób albo nikt jej nie dostrzegał.

Warto, więc przed inwestycją w firmę zainwestować w wiedzę z zakresu sprzedaży. I nie chodzi tu o studia, bo gdyby profesorowie mieli patent na biznes to byliby milionerami. Lepiej szukać w książkach, szkoleniach lub wykładach prowadzonych przez przedsiębiorców, którym się udało. Sprzedaż jest kluczem do sukcesu.

Nie tylko firma

Prowadząc firmę trzeba pamiętać, aby się nie zajechać. Bez pracy nie ma kołaczy. Zwłaszcza na swoim. Przez pierwszy rok, dwa, trzy pracuje się z niesamowitą werwą nawet po 80 godzin w tygodniu. Tylko co dalej? Nawet jeśli mamy pracowników, którzy wykonują pracę za nas, ale i tak siedziby w firmie cały dzień to jest lipa. Należy dążyć do usystematyzowania w firmie tak by stała się biznesem.

Jak powiedział gdzieś, ktoś, kiedyś: "Prawdziwy biznes masz wtedy, gdy możesz go zostawić na rok, a po Twoim powrocie będzie dalej funkcjonował w najlepsze"

Moim zdaniem możliwe jest to wszędzie, w tym w Szczecinku. Potrzeba "tylko" oryginalnego pomysłu i sprzedawcy. W dalszej kolejności usystematyzowania. Do optymistów świat należy. Pozostaje kwestia kapitału na start, ale o tym kiedy indziej.

REKLAMA