Dzi jest pitek, 5 czerwca 2020 roku
Imieniny obchodzi: Walter, Bonifacy, Waleria, Kira

WIADOMOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Zatrzymany za fałszywy alarm bombowy
Dodano: 2013-07-25 11:56:19

Kryminalni ze Szczecinka ustalili i zatrzymali 18 - latka i jego 16 - letniego kolegę, którzy zawiadomili pracownicę jednej z restauracji w Szczecinku o podłożeniu w lokalu ładunku wybuchowego.

Szybko okazało się, że był to głupi i nieodpowiedzialny żart, za który sprawcy usłyszeli zarzuty.

W poniedziałek o godzinie 16.00 do jednej z restauracji w ścisłym centrum Szczecinka, z zastrzeżonego numeru telefonu zadzwonił młody mężczyzna, który poinformował o podłożeniu ładunku wybuchowego w lokalu i zdetonowaniu go w wypadku nie zrealizowania żądania. Mężczyzna chciał 10.000 zł, które miały być pozostawione w śmietniku w pobliżu konkretnego supermarketu na terenie miasta. Sprawca dał właścicielowi dwie godziny na realizację żądania.

W związku z tą informacją rozpoczęto procedury określone w przypadku alarmu o ładunku wybuchowym, a na miejsce natychmiast skierowano policjantów z Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego i kryminalnych. Mundurowi dokładnie sprawdzili zarówno wskazane miejsce jak i rejon pobliski stwierdzając, że nie ma żadnych zagrożeń.

Równolegle kryminalni zajęli się ustalaniem osoby odpowiedzialnej za wywołanie fałszywego alarmu. Intensywnie prowadzone czynności pozwoliły wytypować odpowiedzialnych za fałszywy alarm bombowy 18-letniego mieszkańca gminy Borne Sulinowo i jego kolegi. Chłopcy byli przekonani, że wykorzystany jednorazowo nowy pakiet startowy, który został szybko zniszczony nie pozostawi żadnych śladów. Jakie zaskoczenie było nieodpowiedzialnych sprawców fałszywego alarmu bombowego, gdy w środę o świcie kryminalni zatrzymali ich w miejscu zamieszkania i doprowadzili do jednostki. Policjanci zabezpieczyli również telefon, z którego wykonane zostało fałszywe zgłoszenie.

Wczoraj Prokurator Rejonowy w Szczecinku po zapoznaniu się z materiałami dowodowymi zadecydował o zastosowaniu wobec osoby dorosłej środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji 3 razy w tygodniu. O dalszych losach nieletniego zadecyduje sąd rodzinny i nieletnich.

Zgodnie z art 224a kodeksu karnego, który wszedł w życie, w listopadzie 2011 roku za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat oraz obowiązek pokrycia kosztów związanych z przeprowadzoną akcją.

st sierż. Anna Matys

REKLAMA

Przeczytaj take: