Dzi jest pitek, 29 marca 2024 roku
Imieniny obchodzi: Wiktoryn, Wiktoryna, Helmut, Eustachy, Zenon

WIADOMOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Sprawozdanie z działalności Ligi Kobiet Polskich w Szczecinku
Dodano: 2014-02-27 17:26:46

Przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich w Szczecinku Danuta Ziętara opracowała SPRAWOZDANIE z działalności stowarzyszenia za 2013 rok.

Oto jego treść:

„Mamy za sobą kolejny rok pracy społecznej i realizacji zadań statutowych. Wszyscy wiemy, że praca społeczna bywa trudna, ale daje duże zadowolenie i satysfakcję. Zadania statutowe realizujemy na bieżąco, systematycznie gdyż Stowarzyszenie Ligi Kobiet Polskich na terenie powiatu i miasta cieszy się długoletnim stażem.

Jak zawsze tak i w tym roku sprawozdawczym miałyśmy na uwadze sprawy dotyczące kobiet, rodzin oraz naszego środowiska w którym żyjemy i działamy.

W naszej działalności rok 2013 był okresem bardzo ważnym – w tym roku świętowaliśmy Jubileusz obchodów 100- lecia działalności Ligi Kobiet w Polsce. W tym szczególnym roku nasza działalność skupiała się na upamiętnianiu tego tak ważnego Jubileuszu i poświęcona była zwiedzaniu ciekawych i zabytkowych miejscowości w Polsce. Przez cały rok zwiedziłyśmy 100 zabytków na 100 lecie – o tym szczegółowo poinformujemy w dalszej części naszego sprawozdania.

Nasze postanowienia z okazji Jubileuszu zostały wykonane i przekroczone. Wiedziałyśmy, że wszystkiego nie damy rady wykonać w roku sprawozdawczym więc część imprez odbyła się w roku 2012 i zakończona w roku 2013, jak pomoc w budowie Hospicjum – wpłaciłyśmy w latach 2012 i 2013 ponad 11 tysięcy zł.

Zwiedziłyśmy ponad 100 zabytków historycznych i prawie drugie tyle ciekawych miejsc.

Dla przypomnienia tylko ważniejsze wydarzenia z naszej działalności.

Styczeń- ważnym wydarzeniem było spotkanie Opłatkowe z Biskupem – byłyśmy obecne na zaproszenie CIVITAS CHRISTIANA. 11 stycznia spotkanie noworoczne połączone z zabawą taneczną. Na pomoc WOŚP przekazałyśmy do sprzedaży ponad 200 upominków i na licytację ze sceny replikę piłki Adidas z Euro z podpisem Prezesa Zbigniewa Bońka, brałyśmy też udział w dniu 19 stycznia w obchodach Dni Honorowego Krwiodawstwa. W dniu 21 stycznia hucznie świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Do tej pory pamiętamy spotkanie w dniu 23 stycznia – wieczór poezji ”Na Dobry Rok” w kolejny czwartek 25 stycznia z pogadanką była u nas Pani Jolanta Stępień – organizatorka pomocy społecznej w Bobolicach. Ostatni czwartek 30 stycznia spotkanie przy kawie, omówienie ważnych spraw z naszej działalności i wspólne wyjście do Muzeum na otwarcie wystawy „ Szczecinek w Fotografii”.

Luty – już 2-ego lutego odbył się duży bal na którym bawiło się 150 osób, był Walczyk Czekoladowy na budowę Hospicjum. Tłusty Czwartek 7-ego lutego pełna sala bo Pan Kazimierz Margol Prezes Stowarzyszenia „ Moje Serce” opowiadał o chorobach kardiologicznych, no i nie zabrakło pączków. Brałyśmy udział w obchodach Dnia Seniora na zaproszenie Stowarzyszenia Diabetyków. W dniu 14-ego lutego gry i zabawy walentynkowe. W dniu 28 lutego składałyśmy kwiaty na Cmentarzu pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy. Było nas bardzo dużo, nasza duża grupa „rzucała się w oczy”, po złożeniu kwiatów poszłyśmy do biura na ciepłą kawę.

Marzec – to już taki radosny miesiąc i w Lidze Kobiet zaczynają się wyjazdy i zwiedzanie zabytków. W dniu 2-ego marca aż dwoma autokarami wyjeżdżamy do Świdwina na słynne jedyne w Polsce „KAZIUKI”, zwiedzamy Zamek, w pomieszczeniach biblioteki gorąca kawa i ciasto. Koleżanki napiekły tyle ciasta, że zostało na drugi dzień. Zwiedzamy jedyny pozostały cmentarz żydowski, park i miasto. Jesteśmy na występach, próbujemy bliny ukraińskie ,mamy spotkanie z kustoszem. Wracając do domu zbaczamy z trasy i zwiedzamy Pałac Pomorski w Luboradzy - za rok pojedziemy ponownie.

I już 8 Marca - „Dzień Kobiet” Oj Działo się Działo. Zaczęłyśmy świętować 7-ego marca, na nasze czwartkowe spotkanie z kwiatami, ciastem i czekoladami przybyli Panowie z SLD. Był też szampan. Panowie zadbali by sprawić Damom wiele radości i przyjemności. Były nastroje poetyckie i wspólne śpiewanie wesołych piosenek. Kobiet było około 150. Klub „ Opal” wystąpił z programem artystycznym – „Kobieta i Mężczyzna” Panowie odśpiewali 100 lat. Na spotkanie do „Domu Kolejarz” zaprosili nas Panowie z PIS i innych stowarzyszeń prawicowych. Były kwiaty, życzenia, występy chóru ,ciasto i napoje. Też było ponad 150 osób. Spotkania bardzo miłe i ciekawe, a obecne Panie zadowolone i szczęśliwe, że ktoś o nas pamiętał.

Nasze Koleżanki brały udział w dwóch konkursach. Na pieczenie „ baby i mazurki wielkanocne” oraz ozdoby świąteczne. Jajko naszej koleżanki zdobyło I miejsce. Konkurs na najwyższą i najładniejszą palmę. Wykonałyśmy dwie: 4,50m i 4,25m. Były wyższe ale czy ładniejsze? O gustach nie będziemy dyskutować.

W marcu też oddałyśmy nakrętki plastikowe dla Hani Dymeckiej chorej na Zespół Turnera i z wielkim poświęceniem zaczęłyśmy gromadzić nakrętki plastikowe. Coraz więcej chorych zwraca się do nas z prośbą o pomoc.

Ważnym spotkaniem było „Święto wiosny po Chińsku”. Prelekcję, zdjęcia i ciekawostki w roku węża przedstawiła Pani Barbara Li, nawiązałyśmy współpracę ze Szczecineckim Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Chińskiej. Wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do Górki Klasztornej.

Kwiecień – ważnym wydarzeniem była nominacja do tytułu „Mocarz Gospodarczy Powiatu Szczecineckiego”. Udział w Gali to już wielkie wydarzenie i wyróżnienie naszej organizacji. W dniu 20-go kwietnia udział w Sztafecie Zdrowia. Byłyśmy w kinie Wolność.

Maj – to miesiąc Pamięci Narodowej. Na zaproszenie Władz miasta – 3 Maja udział we Mszy świętej i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą obrońców Konstytucji 3 Maja. W dniu 8 Maja i 9 Maja złożyłyśmy kwiaty na Cmentarzu Komunalnym pod Pomnikiem Poległych o naszą wolność. Z prelekcją w dniu 12-go maja była u nas Pani Iwona Stańczak, badanie cery, dobór makijażu. Spotkanie w Związku Emerytów i Rencistów.

Zawsze pamiętamy o rodzinie, a w rodzinie najważniejsze jest matka, ojciec, dziecko.

Nasze świętowanie rozpoczęłyśmy Mszą św. w kościele św. Krzysztofa , później spacer do Domu „Kolejarz” - kawa i słodkości, życzenia, występy a dla wytrwałych zabawa taneczna. Aktywnie włączyłyśmy się do pomocy w Festynie Parafialnym, w Parafii Św. Ducha – przekazałyśmy upominki na fanty.

Ponad 100 osób było w dniu 27 maja na imprezie – występy Chóru z Białorusi.

Czerwiec – już 1 czerwca zabawy z naszymi pociechami. W imprezie udział brały dzieci ze świetlicy Sióstr Niepokalanek z którymi nasze stowarzyszenie współpracuje. W dniu 6 czerwca gościliśmy autora książki „Księżna Elżbieta” Pana Bogdana Urbanka, zaprzyjaźnionego z Ligą. Już 17 czerwca – wieczór poezji naszych zaprzyjaźnionych poetów: Jadwigi Siemaszko, Grażyny Fotek i Leonarda Jaworskiego. Były łzy wzruszenia, kwiaty i uściski. Premiera filmu „Mysia Wyspa” w reżyserii zaprzyjaźnionych z nami: Krzysztofa i Marcina Kalisiak. Po filmie statkiem po naszym pięknym jeziorze dobiłyśmy na Mysią Wyspę. Występy zespołów, przedstawienie aktorów, a my dodatkowo bo to noc świętojańska – 23 czerwiec puszczałyśmy wianki na jeziorze. Wspólne wyjście do Muzeum na otwarcie wystawy w dniu 27 czerwca „Nierozważna i Romantyczna”.

Wakacje letnie: lipiec i sierpień skupialiśmy się na organizacji wyjazdów nad morze. Mimo okresu urlopowego u nas nie ma wolnego. Z dużą ilością Pań po spotkaniu roboczym w naszym biurze wspólnie wybrałyśmy się do Muzeum na otwarcie wystawy „Projekt Beton” wystawa prezentująca autostradę Berlin-Królewiec w obecnym jej kształcie.

Ponownie 4 lipca jesteśmy w Muzeum na otwarciu naszej wystawy przygotowanej przez nasze Koleżanki. Wystawa „Tańcowała igła z nitką” to obrazy wyszywane ściegiem krzyżykowym przez naszą członkinię Cecylię Chmielewską z okazji naszego Jubileuszu, która szerokim echem odbiła się we wszystkich lokalnych mediach.

Wszystkie szczecineckie Media (2 lokalne TV i 4 gazety) podają do publicznej wiadomości nasze przekazanie ponad 400 kg nakrętek dla Grzesia Królak na przedłużenie rączek.

Nie zdążyłyśmy odpocząć a już 11 lipca wyjeżdżamy dużym autokarem docelowo: Grunwald - szlakiem zamków Krzyżackich;

W ostatnim dniu w drodze powrotnej zwiedziłyśmy Lidzbark Warmiński. Nocleg, wyżywienie, grilowanie i spacery po przepięknej okolicy Gródka.

Ponownie już 21 lipca wyjazd integracyjny do skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Piękna okolica, lasy, jezioro i ponad 50 obiektów do zwiedzania. W drodze powrotnej msza w Sanktuarium w Wielu.

Piękna ta nasza Polska, cudne obiekty, zabytki, lasy i jeziora. No i pogoda nam dopisała.

Sierpień – też był bogaty w wydarzenia godne przypomnienia. Wyjazd już 10 sierpnia – to Podgaje, Górka Klasztorna, Złotów. W Górce Klasztornej za naszą grupę została odprawiona msza Święta.

15 sierpnia – to Święto Wojska Polskiego, msza św. złożenie kwiatów pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego, wspólne śpiewanie i udział w koncercie w kinie „Wolność”.

Na zaproszenie Prezesa Kazimierza Margola nasze członkinie uczestniczyły w spotkaniu w wypełnionej po brzegi auli Szkoły nr 2 na prelekcji z dr. nauk medycznych Panią Elżbietą Zinke – ordynatorem Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Bardzo dobrze bawiłyśmy się w dniu 22 sierpnia na spotkaniu z Jerzym Kryszakiem. W sierpniu trzykrotnie wyjeżdżałyśmy nad morze.

W spotkaniu wszystkich przedstawicielek LKP z przewodniczącą Aldoną Michalak w Warszawie nie mogło zabraknąć i naszej delegacji. Byłyśmy zachwycone naszą Stolicą i przyjęciem jakie zgotowały nam Koleżanki z Zarządu Głównego. Do tej pory nie wiem jak udało się dowieść dla dzieci z Wilna ponad 80 komiksów straszny to ciężar ale czego się nie robi dla dobra innych. Obchody 74 rocznicy II wojny światowej uczciliśmy dwukrotnie, w dniu 30 sierpnia na zaproszenie Starosty szczecineckiego wysłuchaliśmy przemówień i złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy Polskich i Radzieckich.

Wrzesień – w dniu 1 września zebrała się grupa mieszkańców i ponownie złożyłyśmy kwiaty w rocznicę wybuchu II wojny światowej, ładna pogoda umożliwiła nam spacer do zmarłych naszych koleżanek i byłyśmy na miejscu spoczynku naszej patronki dr. medycyny Genowefy Matusewicz. Chwila zadumy nad upływającym czasem, zapalenie zniczy i wspólna herbatka na Festynie Parafialnym w Parafii św. Krzysztofa – Krzysztofiada. W parafii tej jest ulica naszej patronki dr. Genowefy Matusewicz więc koleżanki już po raz 9 włączyły się do pomocy. Jak co roku tak i teraz wykonałyśmy fanty, dostarczyłyśmy różne przedmioty gospodarstwa domowego na około 500zł.

W rewanżu Proboszcz Parafii ogłosił, że Liga zbiera nakrętki i okoliczni mieszkańcy przynieśli bardzo dużo napełnionych reklamówek. Zebrane przez okres 2 miesięcy nakrętki tym razem dla wnuczka naszej koleżanki Krzysia Kłuszejko przekazałyśmy ponad 300 kg.

Całą dużą grupą wspólnie spacerkiem na zaproszenie Dyr. Muzeum uczestniczyłyśmy w otwarciu wystawy „Powstanie Styczniowe”. To nie był stracony czas, zdobyłyśmy tyle nowych wiadomości, przypomniały się nam lekcje historii, a Pana dyrektora Muzeum można słuchać bez końca.

Od 13-tu lat we wrześniu świętujemy odsłonięcie tablicy pamiątkowej naszej patronki, pierwszej lekarki – kobiety w powojennym Szczecinku. Z naszej inicjatywy jedna z ulic nosi Jej imię. Była lekarzem ubogich, często widząc straszną biedę sama wykupowała leki i dostarczała jedzenie.

Wspólne świętowanie w Skrzatuszu w dniu 15 września Dożynki i 20 rocznica koronacji Matki Bożej Bolesnej. W rocznicę odsłonięcia tablicy 30 września zbliżyłyśmy się do podsumowania naszych obchodów Jubileuszu 100- lecia działalności LKP w Polsce, 67- lecia w Szczecinku i 45- lecia pracy społecznej obecnej Przewodniczącej LKP Danuty Ziętara.

Jubileusz 100- lecia działalności LKP obchodziliśmy przez 4 dni rozpoczynając w ostatni piątek września zabawą taneczną. Na zabawie z okazji Jubileuszu 100- lecia bawiło się 172 osoby. Zakończyliśmy zbiórkę wpłat na budowę Hospicjum, przekroczyliśmy ponad 11 tysięcy złotych. W sobotę 29 września główne nasze obchody w sali widowiskowej Kina „Wolność”.Obecny Poseł na Sejm RP Wiesław Suchowiejko, Radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Pan Adam Wyszomirski, Starosta Powiatu Pan Krzysztof Lis, Radni Rady Miasta i Powiatu, przedstawiciele Stowarzyszeń i Fundacji oraz najważniejsi goście to nasze członkinie. Część artystyczną przygotował SAPIK. Koleżanki w holu kina przygotowały słodki stół szwedzki, nikt nie wyszedł głodny tak dużo ciast napiekły nasze Panie.

W niedzielę msza święta w intencji naszych członkiń, spacer na cmentarz i odwiedzenie grobów, złożenie kwiatów naszym Koleżankom, które już odeszły do wieczności.

Październik – kolacja wegetariańska w Domu „Kolejarz” w dniu 1 października zakończyła nasze świętowanie. Ogromny stół szwedzki dań wegetariańskich przygotowały koleżanki, ale był też czas na wręczenie dyplomów i podziękowań dla zaproszonych gości jak i dla naszych członkiń. Zakończyłyśmy nasze obchody i teraz czas na główne świętowanie w Warszawie. W dniu 18 października grupa 24-ro osobowa wyjechała na Konferencję Obchodów Jubileuszu 100- lecia do Warszawy. Po trasie zajechałyśmy do Sanktuarium w Niepokalanowie, byłyśmy na mszy świętej po zwiedzeniu Sanktuarium w skupieniu obejrzałyśmy ruchomą Szopkę 1000 - lecia i Misterium Męki Pańskiej. Nocleg w Warszawie. Rano 19 października wyjście do Sejmu RP, Konferencja LKP zwiedzanie sal sejmowych, obiad w Gmachu Sejmu, spotkanie z Leszkiem Millerem i innymi ważnymi osobami.

Po uroczystościach w Sejmie spacer do Hotelu Sobieski i tam uroczysta Gala. Występy, podziękowania, podziwiałyśmy obsługę, atmosferę - super przygotowanie. Ale jak to my nawet z Hotelu Sobieski przywiozłyśmy nakrętki plastikowe do Szczecinka dla naszych chorych.

Następny dzień zwiedzanie Warszawy: Zamek Królewski, Stare Miasto, Kościoły. Z wielkim żalem żegnałyśmy w godzinach popołudniowych Warszawę.

Po powrocie do domu krótki odpoczynek i ponownie do pracy. Wspólne wyjście na Plac Wolności, z przejęciem oglądamy wystawę „Wilczy Szaniec”. W dniu 30 października uczestniczymy w Koncercie połączonych Zespołów z Niemiec i Polski. Echa Mazura jeszcze dziś słyszymy.

Od kilku lat od października do końca roku członkinie LKP spotykają się na Spotkaniach Czwartkowych tak było i w roku sprawozdawczym.

Listopad – to miesiąc zadumy nad przemijającym czasem, to wspomnienia o naszych koleżankach, które odeszły. Ale wiadomo dzień goni dzień, czas tak szybko ucieka Koło Karolinka zaprosiło wszystkie członkinie, media i władze na podsumowanie Konferencji. Była też niespodzianka – ogromny tort dla Przewodniczącej z okazji 45 Lecia pracy społecznej. Komenda Powiatowa Policji zaprosiła nas na spotkanie „Nie daj się oszukać” po spotkaniu zwiedziłyśmy pomieszczenia nowej Komendy Policji.

Od dawna wiadomo, że lubimy pracować ale też lubimy się bawić. Kolejny nasz bal andrzejkowy odbył się 22 listopada. Jak zawsze było super!

W dniu 24 listopada na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia „Moje Serce” Pana Kazimierza Margola uczestniczyłyśmy w Konferencji „Zęby i choroby z tym związane”. Otrzymałyśmy 2 zaproszenia na dzień 27 listopada. Koleżanki wybierały – część uczestniczyła w spotkaniu z Posłem RP Panem Stanisławem Wziątek, a część bawiła się na wieczorku szczecineckiej poetki, zaprzyjaźnionej z nami Pani Jadwigi Żonko.

Grudzień – o Szczecinku pamiętał Święty Mikołaj a, że Mikołaj potrzebuje pomocników to nasze Panie napiekły pierniczków, ciasteczek i rogalików, nie zabrakło też soków i cukierków i z wielkim workiem maskotek udały się do Przedszkola Publicznego do grupy dzieci z MOPS, w ramach projektu „Witajcie Przedszkolaki”.

Na tym nie koniec, bo Mikołaj ze względu na pogodę wylądował w Kinie. Dzieci ładnie się bawiły a od nas każde dziecko otrzymało lizaczka i maskotkę za symboliczną nakrętkę plastikową. Nie wszystkie dzieci wiedziały ale każde otrzymało, rodzice dzieci byli w szoku, że bezpłatnie jeszcze można się tak bawić i otrzymać upominek. Myślimy, że za rok tych nakrętek będą worki - początek zrobiłyśmy. Brałyśmy udział w turnieju dla Nikoli organizowanym przez Starostwo. Przekazałyśmy szachy, kwiaty, maskotki i inne rzeczy do licytacji, nasze upominki ładnie zasiliły konto chorej dziewczynki. Koszyczek wykonany na warsztatach za 40zł,miśki 50 i 70 zł, szachy za 80zł, a tych drobniejszych nie pamiętamy. Nasze członkinie to myślące osoby i ufundowały ogromny, bardzo ciężki kosz słodyczy, dużego zająca - pluszaka i wręczyły chorej dziewczynce. Już 12 grudnia uczestniczyłyśmy w wieczorku poezji naszej Honorowej przewodniczącej Koleżanki Filomeny Bykowskiej, wieczór pełen wzruszeń, nie zabrakło też łez. W południe następnego dnia 13 i 14 grudzień to wyjazd przewodniczących poszczególnych kół na Konferencję LKP do Ciechocinka. Ogromne wrażenia z pobytu. Przemiła atmosfera, sympatyczne członkinie prawie z całej Polski, nowe znajomości i wspólne plany. Po powrocie na spotkaniu omówienie, podzielenie się wrażeniami z Konferencji.

Drogie Koleżanki!!!
W roku sprawozdawczym obchodziliśmy Jubileusz 100 Lecia LKP w naszym Kraju, starałam się przedstawić Koleżankom cośmy w ramach tego Jubileuszu zrobiły ,ale jeszcze pozwolę sobie na chwilę refleksji. Są wśród nas Panie, które pamiętają koniec II wojny światowej. Setki, tysiące wdów i sierot. Tysiące ludzi chorych i bezdomnych oczekujących szybkiej pomocy. Ogromny wkład organizacji Ligi Kobiet w organizowaniu pomocy rodzinom, dzieciom jest już historią. Uchwalony w Polsce pierwszy Statut Ligi Kobiet został wpisany do rejestru stowarzyszeń i związków. Określał pośród innych spraw rozbudowę ustaw ochronnych z zakresu opieki społecznej w pierwszej linii do opieki nad matką i dzieckiem, ochronę zdrowia społeczeństwa oraz podniesienie kultury życia rodzinnego.

Panie zrzeszone w organizacji kobiecej realizowały niezmiernie trudne zadania. Obecnie praca społeczna cieszy się poparciem miejscowych władz oraz środowiska w którym działamy. Dlatego nasza praca jest łatwiejsza, daje duże efekty i często przynosi zadowolenie.

Sądzę, że Koleżanki w szerszej i rzeczowej dyskusji nad sprawozdaniem wyrażą własny pogląd, który nie zawsze musi być zgodny z tym co Zarząd przedstawia w sprawozdaniu.

Koleżanki!!!
Przed organizacją LKP jest ogromna szansa. Bardziej aktywne Panie powinny reprezentować nas w różnych szczeblach władzy samorządowej i państwowej.

Z naszą działalnością wchodzimy tam gdzie jesteśmy potrzebne, gdzie mamy wsparcie i możemy pomagać: rodzinie, dzieciom, gdzie potrafimy rozważnie analizować potrzeby nie tylko własnego środowiska ale regionu i Kraju. Kobiety polskie zawsze umiały odnaleźć się w każdej sytuacji. Nasz rozsądek i patriotyzm zachwycał poetów, pozwalał kształtować indywidualną i społeczną moralność a kobietom przynosił satysfakcję, zadowolenie, czasem nawet dumę. Gdyby nie to - to nie dźwigały byśmy tych ton odzieży dla bezdomnych, tych nakrętek plastikowych dla chorych dzieci, nie zbierały fantów jako pomoc chorym, nie prosiłybyśmy o stare zużyte znaczki ani o zepsute telefony komórkowe i nie dźwigały paczek na pocztę jako „Pomoc dla Afryki” ale my nie liczymy na wiele. Naszej Szczecineckiej Organizacji LKP wystarczy tylko zadowolenie. Chcemy realizować społeczną działalność, która przyczyni się do wspólnego dobra nie tylko kobiet lecz i całego środowiska w którym żyjemy.

Kończąc pragnę w imieniu Zarządu LKP serdecznie podziękować Władzom Powiatu i Miasta Szczecinek oraz wszystkim Organizacjom z nami współpracującymi za udzieloną pomoc i współpracę. Dziękuję wszystkim Koleżankom i Sympatykom, bez waszej pomocy sam Zarząd nic by nie zrobił. DZIĘKUJĘ.”

Halina Ziomek

REKLAMA

Przeczytaj take: