Dzi jest pitek, 19 kwietnia 2024 roku
Imieniny obchodzi: Adolf, Tymon, Wodzimierz, Konrad, Leon, Leonia, Tytus

WIADOMOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Żołnierzom Wyklętym
Dodano: 2014-02-28 15:47:34

W Szczecinku zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Każdy, kto chce wesprzeć tą słuszną ideę może kupić tzw. cegiełkę w Biurze Poselskim Wiesława Suchowiejko Posła na Sejm RP lub w sekretariacie Starosty Szczecineckiego.

W Szczecinku jest wiele miejsc upamiętniających osoby bądź wydarzenia o szczególnym znaczeniu dla miasta i jego mieszkańców. Wkrótce zostanie odsłonięte kolejne, upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzy grupy dywersyjnej Armii Krajowej – Bojowego Oddziału Armii. 3,5 tonowy głaz z tablicą pamiątkową i odlewem Orła z 1939 r., wykonane przez Wiesława Adamskiego, został posadowiony obok internatu Zespołu Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku.

Uroczyste odsłonięcie obelisku odbędzie się w niedzielę, 2 marca. Całość rozpocznie o godz. 16.00 msza święta w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku. Po jej zakończeniu nastąpi krótka uroczystość. Z inicjatywą pomnika wyszedł Wiesław Suchowiejko Poseł na Sejm RP, który jednocześnie został Przewodniczący Komitetu Honorowego Na Rzecz Upamiętnienia Działalności Podziemia Antykomunistycznego Na Ziemi Szczecineckiej. Wśród członków Komitetu jest m.in. Krzysztof Lis Starosta Szczecinecki, dzięki któremu przedsiębiorca z Barwic bezpłatnie przetransportował głaz - obelisk do Szczecinka. Dodatkowo Krzysztof Lis jest w posiadaniu oryginalnego Orła z 1939 r., którego użyczył do wykonania odlewu.

Koszt pomnika szacowany jest na około 12 tys zł. W kwocie tej mieszczą się materiały oraz praca szczecineckiego rzeźbiarza artysty. By pozyskać środki na pomnik wyemitowano cegiełki o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł, które są do kupienia w biurze poselskim Wiesława Suchowiejki (plac Wolności 6, w dni robocze do południa) oraz w sekretariacie Starosty Szczecineckiego ( ul. 28 Lutego 16, w godzinach pracy urzędu, tj. poniedziałki, wtorki, środy, piątki – 7.00-15.00, a w czwartki od 8.00 do 16.00). Będą także dystrybuowane w szkołach, gdyż pomysłodawcy zbiórki chcą przy okazji dotrzeć do młodych ludzi z informacją o bohaterach walk o wolną Polskę.

Bojowy Oddział Armii (Żołnierze Wyklęci) tworzyli żołnierze grupy dywersyjnej Armii Krajowej działającej w czasie wojny na Kresach. Po zakończeniu wojny BOA przeniósł działalność antykomunistyczną na tereny Pomorza Zachodniego. Za swą działalność Żołnierze i współpracownicy ponieśli najwyższą cenę. Spośród 45 osądzonych członków i współpracowników BOA aż 6 skazano na śmierć, 2 na dożywocie, a większość na długoletnie więzienie. Ich miejsce pochówku przez ponad 60 lat od ich rozstrzelania strzałem w tył głowy było okryte tajemnicą. Spoczywali w bezimiennych mogiłach pod płotem cmentarza w Szczecinie. Kilka lat temu odnaleziono i ekshumowano szczątku Wacława Kasprzyńskiego vel Borodziuka, Edwarda Kokotko i Zenona Łozicki. Miejsce wskazała po latach Stefania Giedrys-Kalemba, córka Adama Giedrysa, który również był w konspiracji. Nasz szczecinecki astronom amator omal nie przypłacił działalności życiem.

tekst: Edyta Wieleba-Matyśniak

REKLAMA

Przeczytaj take: