Dzi jest pitek, 19 kwietnia 2024 roku
Imieniny obchodzi: Adolf, Tymon, Wodzimierz, Konrad, Leon, Leonia, Tytus

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Nowy Ośrodek Szkolenia Zawodowego dla młodych - kolejki chętnych
Dodano: 2013-01-22 18:19:51

Od 15 stycznia w Szczecinku przy ul. Kościuszki 47-49 oficjalnie funkcjonuje Punkt Pośrednictwa Pracy i Ośrodek Szkolenia Zawodowego. Postanowiliśmy sprawdzić jak dużym zainteresowaniem cieszą się obie instytucje i jak dokładnie wygląda organizacja ich pracy.

Przyszło już ponad 100 osób. Jest to ogromna armia ludzi, którzy potrzebują pomocy. Nawet nie wiedziałem, że będzie aż tak wielka.
Roman Tranbowicz

PPP i OSZ to nowe jednostki organizacyjne Ochotniczych Hufców Pracy, podległe Wojewódzkiej Komendzie w Szczecinie, które realizują zadania projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Skierowane są do ludzi młodych, od 15 do 25 roku życia i mają na celu podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych poprzez szkolenia i ułatwienie odnalezienia się na rynku pracy. OSZ jest dla tych, którzy skończyli szkołę, mogą podjąć pracę i rozwijać swoje zainteresowania w formie szkolenia kursowego. PPP oprócz ofert pracy, pomaga również tym młodszym, którzy myślą o przyszłości, a nie mogą zostać jeszcze zatrudnieni, bo się uczą. Jest dla osób, które chcą zainwestować w siebie i zdobyć wiedzę w zakresie tzw. szkoleń miękkich np. z komunikacji interpersonalnej, asertywności, autoprezentacji, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, czy jak poprawnie napisać list motywacyjny i CV.

Pan Artur Hrehorowicz – pośrednik pracy w PPP, powiedział nam, że zainteresowanie ofertą jest duże. Jednak przyznał, że „zapotrzebowanie było jeszcze przed otwarciem, bo tego typu punkt już istniał, a informacje o nim były ogłaszane w czasie spotkań z młodzieżą na godzinach wychowawczych w szkołach średnich i poprzez ulotki informacyjne, plakaty w placówkach takich jak MOPS, GOPS, czy Dom Dziecka. Tak więc akcja informacyjna była prowadzona wcześniej. Natomiast faktycznie, obserwuje się wzrost chętnych od momentu oficjalnego otwarcia i od kiedy informacja pojawiła się w mediach. Widać na korytarzu, że są kolejki i są one zarówno do Punktu Pośrednictwa, jak i do Ośrodka Szkolenia. Młodzież się interesuje i z naszych usług chce korzystać. Chociaż widać, że przeważnie jest to zainteresowanie szkoleniami zawodowymi.”

Zasadniczo wszystko zaczyna się od rozmowy. Od określania czego dana osoba oczekuje i co może być jej zaoferowane. Zbiera się informacje o wykształceniu, o wcześniejszym doświadczeniu w pracy, o innych przebytych szkoleniach. W Ośrodku Szkoleń Zawodowych młodzieżą zajmuje się Pan Roman Tranbowicz – specjalista do spraw szkoleń. Dziennie przyjmuje kilkanaście osób, które chciałyby skorzystać z oferty OHP. „Przyszło już ponad 100 osób. Jest to ogromna armia ludzi, którzy potrzebują pomocy. Nawet nie wiedziałem, że będzie aż tak wielka. Dlatego będę chciał tych kursów zorganizować więcej niż planowaliśmy. W chwili obecnej moje wnioski zostały przekazane do Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie o dofinansowanie na trzy kursy. Aktualnie są w fazie akceptacji, więc mam nadzieję, że już w lutym rozpoczniemy szkolenia. Będzie to kurs na wózki widłowe, kolejny dla kierowców kategorii C i bukieciarz-florysta.” Te ostatnie szkolenie jest skierowane szczególnie dla kobiet. Pan Roman Tranbowicz nie ukrywa, że po wsparcie przychodzi mniej dziewcząt, więc po to jest akurat ten kurs, by zachęcić je do aktywności.

Nasz rozmówca poza wywiadami z petentami, weryfikacją ich potrzeb i określaniem zapotrzebowania na dane szkolenie, zajmuje się również rozeznaniem w rynku pracy. Jest w stałym kontakcie z firmami na naszym lokalnym rynku i na bieżąco sprawdza bezpośrednio u pracodawców, na co aktualnie jest popyt. Wszystko po to, by zwiększyć konkurencyjność uczestników szkoleń, a po ich zakończeniu kierować absolwentów na rozmowy kwalifikacyjne do konkretnych pracodawców. „Młodzi na samym stracie przegrywają na rynku pracy. Przede wszystkim dlatego, że nie posiadają doświadczenia, odpowiedniego stażu. Dzięki tym szkoleniom można zniwelować tę stratę. Uprawnienia, które nabędą uczestnicy mogą być formą zrównoważenia braków związanych z młodym wiekiem.” - mówił Pan Tranbowicz.

Obaj Panowie stanowczo podkreślają jak ważne jest to, że w Szczecinku powstały te dwa punkty pomocy bezrobotnym. Przyznają, że młodzi potrzebują jej najbardziej i, że inicjatyw Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie oraz Starostwa Szczecineckiego jest słuszna, i jak już można zaobserwować, bardzo atrakcyjna, bo chętnych nie brakuje. Punkt Pośrednictwa Pracy i Ośrodek Szkolenia Zawodowego to miejsca zorientowane na konkretną grupę docelową, więc dzięki temu mogą otoczyć zainteresowanych lepszą opieką, mogą dokładniej zbadać konkretne przypadki i udzielić bardziej adekwatnej i kompleksowej pomocy. Zachęcamy więc do skorzystania z oferty Hufca Pracy po to, aby ułatwić sobie start na rynku i już teraz zadbać o swoje jutro.

Godziny otwarcia obu jednostek od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.00.

Magdalena Uszyło

REKLAMA

Przeczytaj take: