Dzi jest sobota, 20 kwietnia 2024 roku
Imieniny obchodzi: Czesaw, Agnieszka, Marian, Czech

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

„OD ROKU EUCHARYSTII DO ROKU WIARY” PONTYFIKAT PAPIEŻA BENEDYKTA XVI 19.04.A.D.2005-28.02. A.D.2013
Dodano: 2013-03-03 14:49:07

Rozpoczęty dnia 19.04.2005 r. pontyfikat Benedykta XVI zakończył się 28.02.2013 o godz. 20:00. Pierwsze dni pontyfikatu papieża Benedykta XVI przypadły na czas, kiedy Kościół przeżywał Rok Eucharystii ogłoszony przez Jego poprzednika papieża bł. Jana Pawła II (1978-2005). Natomiast obecnie z inicjatywy Benedykta XVI w Kościele trwa Rok Wiary. Wraz ze zrzeczeniem się urzędu piotrowego i Sede vacante Stolicy Apostolskiej po raz drugi w tym wieku i tysiącleciu uprawnione do tego Kolegium Kardynałów niebawem zbierze się na conclave, aby dokonać wyboru nowego Biskupa Rzymu, 264 papieża. Dziś chciałbym rozważyć o tym, jakie dziedzictwo obejmie po Benedykcie XVI Jego następca? Z czego papież Benedykt XVI zrezygnował, a co godne jest podkreślenia w jego posługiwaniu.

Oprócz sukcesji apostolskiej, którą jak nic wiąże każdego papieża ze św. Piotrem – Księciem Apostołów, którego jest przecież następcą odziedziczy inne tytuły poza jednym, z którego papież Benedykt XVI zrezygnował dla jeszcze owocniejszego w przyszłości dialogu ekumenicznego. A był nim: „Patriarcha Zachodu”. Drugą sprawą było brak w herbie papieskim tiary. Zastąpiła go: mitra (infuła) biskupia oraz paliusz. To są rzeczy z które może, a nie musi po Benedykcie XVI jego następca.

W swojej książce pt. „Jan Paweł II Wielki. Pontyfikat Jana Pawła II i Jego poprzedników. Podobieństwa i różnice” napisałem m.in., iż „podobnie jak św. Piotra, Chrystus wzywa każdego papieża jako najwyższego kapłana i pasterza Kościoła Powszechnego do umacniania braci w wierze (por. Łk 22, 31-32). Ma to czynić nie tylko poprzez słowo, wyrażające się w takim czy innym nauczaniu, ale zwłaszcza poprzez przykład życia”. W związku z tym posłannictwem szczególnie chciałbym właśnie zwrócić uwagę jako wielkie osiągniecie i spuściznę tego pontyfikatu to wskazać na nauczanie papieża Benedykta XVI. Wielu watykanistów zwraca uwagę na erudycję tego „Sługi sług Bożych”. Obecnie emerytowany Papież jest autorem szeregu ważnych dokumentów. Są to encykliki: „Deus caritas est” (o miłości chrześcijańskiej; 25 grudnia 2005), „Spe salvi” (o nadziei chrześcijańskiej; 30 listopada 2007) i „Caritas in veritate” (o miłości w prawdzie; 29 czerwca 2009) oraz posynodalne adhortacji apostolskich – „Sacramentum caritatis” (o Eucharystii jako sakramencie miłości; 22 lutego 2007), „Verbum Domini” (o Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła; 30 września 2010), „Africae munus” (o zadaniach Kościoła w Afryce; 19 listopada 2011) i „Ecclesia in Medio Oriente” (o Kościele na Bliskim Wschodzie; 14 IX 2012). Ogłosił też wiele innych dokumentów: konstytucji i listów apostolskich, „motu proprio” i innych, dotyczących konkretnych działań bądź akcji w Kościele. Można tu wymienić list apostolski „motu proprio” „Ubicumque et semper” (21 września 2010), powołujący do życia Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, list apostolski „motu proprio” „Lingua latina” (10 listopada 2012), ustanawiający Papieską Akademię „Latinitas” czy konstytucję apostolską „Anglicanorum coetibus” (4 listopada 2009), ustanawiający ordynariaty personalne dla tych anglikanów, którzy chcą przejść do Kościoła katolickiego. Szczególną troską w czasie swego pontyfikatu papież poświęcił kwestii wiary, nowej ewangelizacji, troski o głębokie sprawowanie sakramentów św., poszczególnych okresów roku liturgicznego, począwszy od adwentu a skończywszy na okresie zwykłym, ukazując prawdziwe oblicze Chrystusa i Kościoła.

Rozważając powyższe słowa, myślę, że właśnie w tym papież był także podobny do swoich poprzedników, że głosił im Chrystusa, który znajduje się w centrum wiary, życia Kościoła oraz dziejów świata, począwszy od pierwszego przemówienia i pierwszej encykliki, aż do ostatniego przemówienia lub papieskiego dokumentu.

Co dla mnie jest ważne i jak sądzę, godne przypomnienia to fakt, że podobnie jak jego poprzednicy Sługa Boży Paweł VI i Bł. Jan Paweł II, w przeciągu tych blisko ośmiu lat swego posługiwania papież Benedykt XVI ogłosił kilka ciekawych inicjatyw duszpasterskich. A były nimi: Rok św. Pawła (trwał od 28 czerwca 2008 do 29 czerwca 2009), Rok Kapłański (19 czerwca 2009 - 11 czerwca 2010) i trwający obecnie – od 11 października 2012 do 24 listopada br. – Rok Wiary. Ponadto 27 października 2011 odbył się w Asyżu Dzień Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie pod hasłem „Pielgrzymi Prawdy, Pielgrzymi Pokoju”. Po wyborze na Stolicę Piotrową Benedykt XVI umacniał wiarę Ludu Bożego nie tylko wspomnianymi powyżej dokumentami papieskimi. Równolegle do nich, może nawet czasem mocniej i dobitniej, przemawiają książki. Serdecznie polecam lekturę m.in. dzieła pt.: „Jezus z Nazaretu” (tom I –2007, tom II – 2011, tom III – 2012) lub „Światłość świata” (2011, wywiad Petera Seewalda).

Warto wracać do tych niezwykle obfitych w bogactwo treści nauczania pontyfikat Benedykta XVI, aby na nowo poznać piękno życia chrześcijańskiego oraz autentycznie i na serio starać się każdego dnia poznać, uwierzyć, zaufać, ukochać i naśladować Chrystusa, który podobnie jak dla papieża Benedykta XVI tak dla wielu chrześcijan powinien być „drogą, prawdą i życiem” (J 14,6).

Bogu niech będą dzięki za pontyfikat papieża Benedyka XVI trwający 7 lat 10 miesięcy i 9 dni.

Zapewne niebawem ster łodzi Piotrowej przejdzie w inne ręce, kolejnego Następcy św. Piotra. Kto nim będzie? Kogo wskaże Kardynałom Duch Święty? Deus et dies- Bóg i czas, gdy da nam na te pytania odpowiedź.

Andrzej Sochaj

REKLAMA

Przeczytaj take: