Dzi jest czwartek, 25 kwietnia 2024 roku
Imieniny obchodzi: Marek, Jarosaw

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Pola Nadziei w Szczecinku już po raz piąty!
Dodano: 2013-04-18 22:02:59

W dniu 17.04.2013 odbyła się kolejna kwesta na rzecz budowy stacjonarnego hospicjum imienia Świętego Franciszka z Asyżu przy ulicy Bukowej w Szczecinku.

Na ulicach naszego miasta można było zauważyć wolontariuszy w żółtych koszulkach, oraz w poszczególnych miejscach namioty z opiekunami całej akcji i młodszymi wolontariuszami, którzy jeszcze nie mogli kwestować po ulicach Szczecinka.

Dla nas Pola Nadziei to nie tylko sama kwesta, ale właśnie to jest takie uwrażliwianie mieszkańców, młodzieży.
Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz

W celu zdobycia informacji, czym są Pola Nadziei rozmawiałam z Panią Agnieszką Piskozub-Rynkiewicz, oraz Panią Małgorzatą Jabłońską:

Czym są Pola Nadziei?

To jest ogólnopolska akcja, realizację rozpoczęło Stowarzyszenie Krakowskie im. Łazarza z Krakowa piętnaście lat temu. W zasadzie większość miast realizujących tę akcję, bo jest ich kilkadziesiąt w Polsce, kwestują na rzecz hospicjów już istniejących, natomiast w Szczecinku nie ma takiego hospicjum, a rzeczywiście jest bardzo ważne - stąd akcja.

Jakie jest zaangażowanie wolontariuszy?

Naszych szczecineckich bardzo duże. Co roku udaje nam się uzyskać ponad 200 wolontariuszy, którzy rzeczywiście bardzo są zaangażowani w akcję, bardzo chętnie uczestniczą i są z nami do końca. My zakładamy sobie 150, a przychodzi ich cały czas tylu, że trudno odmówić.

Co, i dlaczego jest symbolem Pól Nadziei?

Symbolem Pól Nadziei jest żonkil. Żółty kwiat, który symbolizuje nadzieję - myślę, że coś bardzo potrzebnego chorym i cierpiącym.

Jaką kwotę udało się zebrać na wczorajszej kweście?

Jeszcze nie znamy ostatecznej kwoty, ponieważ pieniądze są liczone w tej chwili w banku, ale w okolicach 12 700zł.

Czy dzięki tej akcji wzrosło zainteresowanie pomocą przy budowie hospicjum?

Od kilku lat, w tym roku również, tą akcje wspiera Starostwo Powiatowe w Szczecinku. Myślę, że tak, bo dla nas Pola Nadziei to nie tylko sama kwesta, ale właśnie to jest takie uwrażliwianie mieszkańców, młodzieży. Przez to, że ta akcja jest tak widoczna myślę, że też wzrosło zaufanie mieszkańców, sponsorów, którzy co roku chętnie udzielają się w kweście, ale też co roku na cmentarzach prowadzona jest akcja w całym powiecie Szczecineckim. Podatnicy chętnie oddają swój 1% na rzecz Stowarzyszenia i wszyscy darczyńcy, sponsorzy, którzy uczestniczą, my nie będziemy wymieniać wszystkich, bo na prawdę jest ich mnóstwo, tych, którzy rzeczywiście jakąś bezpłatną, lub tańszą pracą na rzecz budowy tak się włączają, czy też przekazują różne rzeczy na rzecz akcji Pola Nadziei i nie tylko na rzecz akcji. Myślę, że między innymi przez tę akcję wzrosło to zaufanie, i mieszkańcy chętnie się angażują.

Podsumowując akcja ma kilka wymiarów jest ten aspekt finansowy, który jest bardzo istotny ale chyba tak na prawdę istotniejsze jest właśnie promowanie całej idei tego, żeby to hospicjum tutaj powstało, promowanie tolerancji dla świadomości tego, że jest coś takiego jak hospicjum, że jest potrzeba, żeby coś takiego powstało.

Ile jeszcze prac zostało do otwarcia?

Hospicjum jest w trakcje budowy, jest stan surowy zamknięty. Na dzień dzisiejszy w środku jest położona cała instalacja. Rozpoczął się etap prac wewnątrz budynku. Już są okna, dach, drzwi, zamki w drzwiach. A to, jak szybko będzie się to działo, zależy tylko od pozyskanych funduszy i od wolontariuszy, którzy będą wspierać.

Jak długo trwać będzie akcja Pola Nadziei, i czy będzie kontynuowana również po otwarciu hospicjum?

Właśnie tak, jak już wcześniej wspominałyśmy, w tych miastach Pola Nadziei odbywają się corocznie. To nie chodzi tylko o to, że one trwają, żeby zbudować coś, bo najczęściej to już są obiekty, które są zbudowane, one pewnie są finansowane ze środków publicznych, natomiast te koszta są dość ogromne. Dlatego myślę, że nawet kiedy już powstanie hospicjum, to akcja cały czas będzie miała miejsce w naszym mieście. Ona się już rozrasta na cały powiat i myślę, że będzie trwać. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy w sposób artystyczny urozmaicili wczorajszy słoneczny dzień.

Takimi słowami Pani Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz konsultant ds. Wolontariatu i Kontaktów z Organizacjami i Instytutami oraz Pani Małgorzata Jabłońska Specjalista Pracy Socjalnej ds. Animacji Społecznej podsumowały wydarzenia trwające w Szczecinku od pięciu lat i będą trwały jeszcze bardzo długo.

Dlatego również zachęcamy do czynnego udziału w kwestach, lub w każdy inny możliwy sposób. Warto pomagać, pamiętajmy o tym.

Małgorzata Stopa.






REKLAMA

Przeczytaj take: