Dzi jest pitek, 25 czerwca 2021 roku
Imieniny obchodzi: ucja, Wilhelm, Dorota, Witold

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Spotkanie ze sztuką ludową
Dodano: 2012-04-03 12:21:00

Odeszły już w przeszłość codzienne ludowe spotkania przy robótkach ręcznych. Tępo życia codziennego niemal uniemożliwia znalezienia wolnej chwili na wieczorne biesiady przy wykonywani prac artystycznych tj.: szydełkowanie, haftowanie, malowanie pisanek itp. Ale przecież zasługujemy na to, żeby znaleźć dla siebie chwilę na relaks w gronie znajomych oraz osób o wspólnym zainteresowaniu sztuką ludową, jaką jest haft.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. T. Szewczenki pan Andrzej Drozd oraz dyrektor MGOK w Białym Borze pan Marcin Dallig zadbali o to, żeby nauka poznawania technik twórczości ludowej była ogólnodostępna dla zainteresowanych osób. W 2009 roku powstały warsztaty rękodzielnicze z haftu ręcznego prowadzone przeze mnie w internacie I Liceum Ogólnokształcącego, rok później w MGOK w Białym Borze.

20.03.2012 r. wspólnie z opiekunem świetlicy w Przybrdzie panią Renatą Łazor zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne dla miłośników sztuki ludowej, na które przybyli: sołtysi i świetlicowe z poszczególnych wiosek ? Stepienia, Kołtek, Drzonowa, Przybrdy oraz uczestniczki warsztatów rękodzielniczych z MGOK w Białym Borze, dzieci z Zespołu Szkół nr 2 im. T. Szewczenki i młodzież z I LO w Białym Borze. Głównymi celami prowadzonych warsztatów są:

Po przywitaniu przybyłych miłośników sztuki ludowej można było podziwiać wystawione prace artystyczne wykonane różnymi technikami haftu ręcznego: serwetki, poduszki, obrus, obrazy, kartki wielkanocne, ukraiński strój ludowy. Wystawa rękodzieł powstała z moich prywatnych zbiorów artystycznych, prac uczestniczek warsztatów rękodzielniczych w MGOK, uczennic I LO w Białym Borze oraz prac mieszkanek Przybrdy Pani Haliny Chomiszczak i Zofii Alenowicz.

Pierwsza część spotkania była poświęcona nauce haftu krzyżykowego. Abecadłem wprowadzenia osób początkujących w tajniki sztuki haftu ludowego jest przede wszystkim znajomość podstawowych ściegów hafciarskich. Własnoręczne wykonywanie wzorów hafciarskich jest relaksem, koi nerwy, rozwija wrażliwość artystyczną. Dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe bardzo chętnie brały udział w praktycznym poznawaniu technik haftu ręcznego.

Druga część wieczoru odbywała się pod hasłem Malowanie pisanek i kraszanek. Przygotowane stoiska z rozgrzanym woskiem do malowania pisanek oraz elektryczna maszynka do robienia kraszanek cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestniczek spotkania. Po niedługim czasie można było podziwiać kolorowe pisanki i ażurowe kraszanki w wiosennej szacie.

Trzecia część prowadzonych warsztatów przebiegła pod hasłem Baranek wielkanocny. Każdy uczestnik samodzielnie wyrzeźbił baranka z kostki masła. Ta czynność praktyczna była końcowym efektem zajęć warsztatowych.

Dla wszystkich uczestników spotkania integracyjnego czekała miła niespodzianka. Gospodyni wieczoru zorganizowała również poczęstunek, na którym pachniało domowym chlebem, smalcem ze skwarkami i cebulką, ciastem, ciepła herbatą i kawą.

Podsumowując ten wieczór robótek ręcznych, nasuwa mi się refleksja:spotkanie ze sztuką ludową nie tylko wprowadza nas w świat artystyczny, ale również łączy pokolenia, środowiska lokalne oraz narodowości - polską i ukraińską. W czasie warsztatów każdy z uczestników miał możliwość zapoznania się z różnymi technikami sztuki ludowej, jak i również samodzielnego wykonania prac artystycznych.

Halina Pipka

nauczyciel - wychowawca internatu

I Liceum Ogólnokształcącego w Białym Borze

REKLAMA

Przeczytaj take: