Dzi jest pitek, 26 kwietnia 2024 roku
Imieniny obchodzi: Marzena, Klaudiusz, Maria, Marcelina, Ryszard

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Kolejny list otwarty do mieszkańców Szczecinka w odpowiedzi na konferencję SIS Terra
Dodano: 2014-05-19 14:01:42

Szczecinek, dnia 19 maja 2014 r.

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy,

Wystosowaliśmy pismo do mecenasa Sztukiela, reprezentującego mieszkańców w sprawie o immisję. Przedstawiliśmy w nim nasze stanowisko w związku z wyrokiem oraz planowane kolejne kroki i podjęte działania mające na celu zmniejszenie uciążliwości zakładu.

Podczas konferencji przedstawiciele SIS Terra: mecenas Sztukiel, Joanna Pawłowicz i Krzysztof Sobczyk zarzucili nam, że nic się nie zmienia, że nic nie robimy. Jest to kłamstwo. SIS Terra po raz kolejny atakuje Kronospan szukając sposobu na zaistnienie i zwrócenie na siebie uwagi populistycznymi wypowiedziami. Prócz politycznych, nie są znane nam intencje tej organizacji. Jak Państwo pamiętacie w poprzednich latach niesłusznie oskarżali nas o emisję benzopirenu, jak również negowali nasze zezwolenia. Wstrzymują nasze inwestycje proekologiczne, a także bardzo ważne i istotne dla współpracy z Miastem porozumienia, które zawieraliśmy, a także nasze działania mające na celu stworzenie i zasiedlenie dużego przemysłu meblarskiego w Szczecinku. Możemy przypuszczać, że kolejne inwestycje, również te proekologiczne, będą przez tą organizację po raz kolejny kwestionowane i przedstawiane w negatywnym świetle. Dlatego też chciałabym przedstawić Państwu, zarówno podjęte przez nas działania, jak również i te planowane w przyszłości. Przede wszystkim jednak chciałabym Państwa zapewnić, że zakłady Kronospan na bieżąco prowadzą wieloaspektowe działania zmierzające do zminimalizowania uciążliwości dla mieszkańców, wynikających z sąsiedztwa z zakładem przemysłowym. Wynika to przede wszystkim z naszej strategii biznesowej, której podstawowym elementem jest dojrzałe podejście do ochrony środowiska. Stale inwestujemy w nowe technologie, mające na celu zminimalizowanie ewentualnych uciążliwości, a także redukcję hałasu i emisji.

Wróćmy najpierw do sprawy sądowej z mieszkańcami i do wyroku sądu. Wyrok dotyczył sprawy założonej przez mieszkańców 4 lata temu. Od tego czasu, od roku 2010 toczyło się postępowanie i równolegle zachodziły zmiany w Kronospanie. Zmiany te były między innymi przedstawione w Porozumieniach, które podpisywaliśmy z Miastem. I tak, niezależnie od toczącego się postępowania sądowego prowadziliśmy stały dialog z miastem, w wyniku którego, bez względu na rozstrzygnięcia sądu, od tego czy wygramy czy przegramy, wdrożyliśmy wiele nowych rozwiązań, zmodernizowaliśmy linie technologiczne tak, aby zmniejszyć oddziaływanie na środowisko i najbliższe otoczenie zakładu. Porozumienia z Miastem są realizowane i nie można powiedzieć, że nic nie robimy. Natomiast dla SIS Terry nie ma znaczenia co zrobimy, bo to i tak jest złe, ale jeszcze gorzej jest jeśli robimy coś wspólnie z Miastem. A na pewno w obszarze minimalizowania uciążliwości zakładu robimy bardzo wiele.

Bez powiększania mocy energetycznej całego zakładu zmodernizowaliśmy węzeł cieplny suszarni MDF zastępując go nowym Generatorem Gorących Gazów, wyposażając go w nowoczesny elektrofiltr wysokiej sprawności. Uruchomiliśmy go pod koniec 2013 roku, i to się automatycznie przełożyło na znaczące zmniejszenie emisji pyłów.

Pozostajemy w zgodzie z posiadaną decyzją, ale inwestujemy w zmniejszenie naszej uciążliwości. Niezależnie od tego co mówi Terra, obiektywny obraz dają wyniki pomiaru powietrza przedstawione na wykresie. Porównując wyniki z grudnia 2012 r. i października 2013 roku do aktualnych danych z pomiaru widzimy znaczący spadek emisji pyłu całkowitego i PM10 na poszczególnych emitorach suszarni MDF – spadek emisji pyłów jest od 47% do ponad 60%. Pomiary zostały wykonane przez Przedsiębiorstwo Badań i Ekspertyz SEPO, posiadające odpowiednie akredytacje.



Z całą pewnością mogę Państwu powiedzieć, że nie zgadzamy się z obecnym wyrokiem Sądu Okręgowego i na pewno złożymy skargę kasacyjną. Ale niezależnie od naszego stanowiska, przy okazji wyroku sądu wysłuchaliśmy głosu opinii publicznej i podejmujemy kolejne działania zmierzające do redukcji uciążliwości. Na chwilę obecną realizujemy inwestycję zmniejszającą energochłonność naszej instalacji do produkcji MDF.

Natomiast najważniejsze zmiany i kolejne duże inwestycje w zakresie ochrony środowiska, nastąpią po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską nowych norm ochrony środowiska dla przedsiębiorstw naszej branży w całej Unii Europejskiej. Oznaczać to będzie dla wszystkich przedsiębiorstw w branży wprowadzenie zatwierdzonych i dopuszczalnych najlepszych rozwiązań zwanych BAT. Niektóre z tych rozwiązań są już znane, przykładowo elektrofiltr przy nowo wybudowanym Generatorze, który już zrealizowaliśmy. Mieliśmy pewność, że te rozwiązania będą uznane za najlepszą technologię. W przypadku suszarni płyt wiórowych, do dzisiaj nie wiemy jakie rozwiązania technologiczne mogą być zastosowane. Mamy nadzieję, że rozwiązania te będą jak najszybciej rozstrzygnięte i będziemy mogli wprowadzać je w życie.

Dla zakładów, które nie będą mogły sfinansować tych inwestycji, oznacza to zamknięcie instalacji i przerwanie produkcji, a tym samym redukcję miejsc pracy. Mamy również w planie zmianę rozwiązań logistycznych, przebudowę dróg i placów składowych, a przebudowa ulicy Waryńskiego i przebudowa systemu odwodnienia obszarów przemysłowych jest elementem tego programu. Rezultatem zmiany sposobów i zasad magazynowania surowca będzie zmniejszenie pylenia wtórnego ze składowisk drewna.

Sylwia Pawlina
Rzecznik Prasowy, Kronospan

REKLAMA

Przeczytaj take: