Dzi jest pitek, 26 kwietnia 2024 roku
Imieniny obchodzi: Marzena, Klaudiusz, Maria, Marcelina, Ryszard

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Zakończenie XI Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja"
Dodano: 2014-09-05 11:57:05

W czwartek 4 września 2014 roku w ramach trzeciego - i ostatniego - dnia XI Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, Zespół Szkół nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku oraz w Prywatne Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum w Szczecinku, były miejscem prelekcji, które wygłosiła Pani Małgorzata Kubiak-Horniatko Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku pt.: ”Niepełnosprawność nie musi wykluczać z życia publicznego” – praktyki projektowe realizowane przez Centrum.

Pani Dyrektor przybliżyła młodzieży "savoir-vivre" wobec osób z niepełnosprawnością oraz wyodrębniła rodzaje niepełnosprawności. Mówiła także jak pomagać nie powodując poczucia dyskomfortu oraz jak zwracać się do osób z dysfunkcjami a jakich zwrotów nie używać. Bywają wszakże sytuacje, w których można poczuć się jak osoba z niepełnosprawnością. Wystarczy nowe miejsce, jakaś niezrozumiała sytuacja, czy nie jasna instrukcja obsługi, aby się pogubić czy wystraszyć, właśnie tak jak czują się osoby z niepełnosprawnością w świecie nieprzystosowanym do ich potrzeb a wręcz czasem wrogim. Głównym przesłaniem tej prezentacji to to, abyśmy traktowali innych tak, jak sami byśmy chcieli być traktowani. Wstępem do prelekcji była projekcja filmów: „Ołówek”, „Metr nad ziemią” oraz „A tutaj być warto”.

„Ołówek” to historia Katarzyny Rosickiej-Jaczyńskiej modelki, która zapadła na nieuleczalną chorobę SLA – Stwardnienie Zanikowe Boczne. Pomimo utraty kontroli nad ciałem Pani Kasia nie straciła kontroli nad umysłem. Nie poddawała się chorobie, walczyła do końca. Dzięki specjalnemu programowi odczytującego ruchy głowy mogła porozumiewać się z bliskimi oraz pisać książki „Ołówek”, „Ławka”. Najważniejszym przesłaniem płynącym z tego filmu były słowa bohaterki: „…Boże - wyszeptałam, – jeżeli kiedykolwiek będziesz chciał mnie uzdrowić, obiecuję, że docenię najmniejszy okruszek podarowanego mi życia”. – Doceniać każdą chwilę życia, bo jutra może nie być…”

„Metr nad ziemią” - Bohater filmu – Siergiej, były marynarz radzieckiej floty, w czasie przygotowywania okrętu do "pokojowej misji" w Angoli odmroził sobie obie ręce i nogi. W rany wdała się gangrena, konieczne były operacje. Po 29 operacjach miał wszystkiego dosyć, włączając w to próbę samobójstwa. Żył w ciągłym bólu gdyż w szpitalach nie było lekarstw ani środków przeciwbólowych. Po latach zmagania się z bólem i problemami, stan Siergieja poprawił się na tyle, aby zrozumiał, że dostał nowe życie. Teraz jest szanowanym rolnikiem obsługującym ciężki sprzęt do zbioru zboża. Wraz z żoną adoptowali dziecko. Sam przystosował swój samochód, jeździ nim na spotkania z młodzieżą i opowiada o tym, że w życiu pomimo „barier” można bardzo dużo osiągnąć. Bohater realizuje swój pomysł, aby wybudować dom dla osób samych oraz będących w podobnej sytuacji.

„A tutaj być warto” - Aktorami i twórcami są osoby uczęszczające na warsztaty terapii zajęciowej w Stowarzyszeniu „ATUT” w Szczecinku. To reportaż ukazujący pięć dni z „życia” oraz pracy na warsztatach. Możemy podziwiać pracę i zaangażowanie włożone w powstałe rękodzieło(ozdoby świąteczne, obrazy itp.:), które zostanie wystawione na Jarmarku Rękodzieła Osób Niepełnosprawnych. W każdym dniu przedstawiona zostaje inna pracownia: gospodarstwa domowego, ceramiki i plastyki, komputerowa, krawiecka, stolarska. Jest również koło poetycko-teatralne. Uczestnicy warsztatów aktywnie biorą udział w prelekcjach na temat zdrowego trybu życia oraz rywalizują w różnych zawodach. Oprócz pracy jest miejsce na obchody imieninowe czy urodzinowe koleżanek i kolegów z grupy.

Po raz kolejny Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja był okazją do scalenia społeczeństwa, w sposób przystępny i trafiający do co raz większego grona odbiorców w różnym wieku.

Izabella Kolesińska




REKLAMA

Przeczytaj take: