Dzi jest wtorek, 3 sierpnia 2021 roku
Imieniny obchodzi: Lidia, Augustyn, Nikodem, Kamelia

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Niebieski kwiecień
Dodano: 2015-04-02 12:49:06

2 kwietnia na znak solidarności z ludźmi dotkniętymi autyzmem wiele budynków na całym globie rozświeci się na niebiesko. Jak co roku podświetlone zostanie Rockefeller Center, Empire State Building i Statua Wolności w USA, Parlament w Budapeszcie, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz wiele innych miejsc.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - World Autism Awareness Day to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 (A/RES/62/139) i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku. Wizja i inicjatywy Jej Wysokości pomogły w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie.

„Zaświeć się na niebiesko” (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja organizowana od 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. W Polsce pomysł został podchwycony i jest prowadzony przez wiele organizacji – fundacji, stowarzyszeń czy grup nieformalnych. Często w różnych podmiotach 2 kwietnia jest początkiem miesięcznej akcji dotyczącej autyzmu – odbywają się wykłady, odczyty, warsztaty, szkolenia oraz konsultacje.

Taką miesięczną akcję przeprowadzą Niepubliczne Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne „Jaś i Małgosia”, z których jedna funkcjonuje w Szczecinku. W ramach akcji rodzice/opiekunowie małych dzieci będą mogli za darmo ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wiek dziecka jest bardzo istotny, bowiem w przypadku autyzmu ogromne znaczenie ma jak najwcześniejsze postawienie diagnozy i wdrożenie wczesnej interwencji. Amerykańska Akademia Pediatryczna (The American Academy of Pediatrics – AAP) zaleca prowadzenie badań przesiewowych pod kątem ASD (autism spectrum disorders) u wszystkich dzieci między 18 a 24 miesiącem życia.

Skutecznym narzędziem typu papier-ołówek służącym do prowadzenia takich właśnie badań jest Modified Checklist for Autism in Toddlers, Revised with Follow-Up (M-CHAT-RF) opracowany przez dr Dianę Robins z Drexel University w Filadelfii. M-CHAT przeznaczony jest do obserwacji dzieci w wieku 16-30 miesięcy i rodziców/opiekunów takich właśnie dzieci zapraszamy do udziału w badaniu. Obowiązuje rejestracja mailowa – biuro@fikk.pl

Zespół Jasia i Małgosi

Więcej o Dianie Robins:
http://www.drexel.edu/autisminstitute/about/our-team/faculty/Diana-Robins/

Oficjalna strona M-CHAT-RF:
http://www.mchatscreen.com/Official_M-CHAT_Website.html

REKLAMA

Przeczytaj take: