Dzi jest pitek, 25 czerwca 2021 roku
Imieniny obchodzi: ucja, Wilhelm, Dorota, Witold

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Światowy Dzień Wegetarianizmu
Dodano: 2012-10-02 21:44:02

Wczorajszy dzień był światowym świętem wegetarianizmu. Nie zapomniała o tym Liga Kobiet Polskich i jak zawsze niezawodna przewodnicząca – Danuta Ziętara. To dzięki Jej zaangażowaniu oraz oczywiście innych członkiń Ligi, ponad 60 osób spędziło poniedziałkowy wieczór w naprawdę miłej atmosferze.

Danuta Ziętara

Wszystko rozpoczęło się wykładem przeprowadzonym przez Panią Iwonę Konieczną, która od 12 lat jest wegetarianką, a od 2 lat weganką. Przypomnę, że wegetarianizm to sposób odżywiania bez mięsa, a w weganizmie nie spożywa się również produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak jajka czy mleko. Pani Iwona opowiadała o tym jak dokładnie wygląda dieta wegetariańska, jak wygląda życie człowieka, który stosuje tego typu dietę, a także co na jej temat sądzą lekarze, jak wpływa na ludzi młodych, aktywnych, na kobiety w ciąży. Poruszyła każdy możliwy aspekt, ale mimo to Panie z LKP na tyle były zainteresowane tematem, że nie obyło się bez dodatkowych pytań. Ważnym wnioskiem całej dyskusji były słowa prowadzącej: „Taki wybór jest sprawą indywidualną. Nie da się zmusić nikogo do wegetarianizmu. Każdy musi we własnym rytmie do tego dojść i być tego świadomym, być gotowym psychicznie, i musi chcieć.”

Iwona Konieczna

Punktem kulminacyjnym obchodów była specjalnie przygotowana wegetariańska kolacja. Wszyscy zebrani mieli do swojej dyspozycji tzw. szwedzki stół, który niemalże uginał się od pozbawionych mięsa pyszności. Różnego rodzaju sałatki warzywne i owocowe, kanapki z pastami z groszku i fasoli, wegetariańskie gołąbki, pierogi i wiele innych. Wszystkie potrawy cieszyły się ogromnym powodzeniem. A wegetariańska pizza na razowym cieście, którą zebranych poczęstowała pizzeria "PiPi Pizza Szczecinek" pp. Eweliny i Wojciecha Wieczorków, rozeszła się błyskawicznie.

Na zakończenie spotkania zapytałam kilka osób co sądzą o wegetarianizmie po takim wieczorze, podczas którego mogli przyjrzeć się całej diecie z bliska. Pani Małgorzata Markowska z LKP powiedziała: „Wegetarianizm tak, ale weganizm raczej nie. Z samego mięsa mogłabym zrezygnować, ale całkowicie bez białka takiego jak jajko, mleko, ryby, ciężko wyobrazić sobie życie. Moja córka kilkakrotnie próbowała przejść na wegetarianizm, ale nie wytrwała zapewne przez przyzwyczajenia wyniesione z domu. Zawsze była szyneczka czy kurczaczek dla dziecka. Ale były okresy, kiedy była wegetarianką i myślę, że jest to jakiś pomysł na życie. Także mogłabym przejść na wegetarianizm.” Nie zabrakło również głosów, że nie wyobrażano by sobie życia bez mięsa i, że na pewno nie dałoby rady tak przetrwać. Jak przy wszystkich tematach zdania są podzielone, ale co ważne i pocieszające, wczorajsza kolacja była dowodem na to, że bez mięsa też jest smacznie.

Poza wegetariańskimi atrakcjami można było wrzucać pieniądze do puszki w ramach akcji „Kobiety dla Hospicjum”, w którą Panie z Ligi Kobiet Polskich bardzo mocno się angażują i cały czas zbierają środki na budowę hospicjum.

Dodatkowo należy wspomnieć, że przed rozpoczęciem spotkania, na Placu Wolności odbyła się akcja z ramienia Stowarzyszenia Empatia "Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć." Młodzi ludzie trzymając portrety zwierząt chodzili po szczecineckim deptaku, chcąc zwrócić uwagę przechodniów na to, że zwierzaki też mają prawo do życia.

Magdalena Uszyło

REKLAMA

Przeczytaj take: