Dzi jest czwartek, 13 maja 2021 roku
Imieniny obchodzi: Gloria, Gerwazy, Robert, Serwacy, Agnieszka, Magdalena

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara:
Nie wstydźmy się marzeń !

Minął Mikołaj, dużymi krokami zbliża się Boże Narodzenie i następny Nowy, już 2014, Rok. Jest to okres, który pobudza nas do działania.

W tym tez okresie marzymy - co dostaniemy pod choinkę, co nam przyniesie kolejny rok, jak spędzimy Sylwestra itp. Człowiek czynu stara się kształtować swoje życie na miarę własnych tęsknot i pragnień skrystalizowanych właśnie w marzeniach. Każde marzenie jest twórcze, jeśli pobudza nas do czynu - ale nie tylko.

Marzenia pełnią również ważną rolę w życiu ludzi biernych, lękających się odpowiedzialności, bojących się podejmowania decyzji, niechętnie zmieniających swój sposób bycia. Wtedy właśnie marzenia zastępują to, czego w życiu nie ma. Będąc z natury pasywnym, to właśnie w świecie marzeń można z łatwością zaspakajać swoje tęsknoty i pragnienia. Nawet te najbardziej z pozoru nierzeczywiste zdolne są wyzwolić w człowieku dodatkową energię.

Zaczynamy działać, a pobudzenie nas do działania jest najgłębszym sensem marzeń. Wiara w realność własnych marzeń często przyczynia się do ich spełnienia. Powinniśmy koncentrować się na tym, czego chcemy.

Oczekiwanie, że nasze marzenia spełnią się bez wysiłku pozbawione było by sensu. Zadowolenie osiągamy tylko wtedy, gdy marzenia staja się drogowskazem naszego życia. Nie jest też prawdą, że marzą tylko ci, którym nic się nie udało, oraz ci, którzy nie zaczęli żyć na własną odpowiedzialność. Nie ma nic śmiesznego w marzycielstwie, ponieważ to ono nadaje kolorytu codziennemu życiu, natomiast marzenia o odzyskaniu zdrowia pomagają odwrócić uwagę od choroby i nie pozwalają jej się poddać.

Bardzo często zdarza się, że to właśnie marzenia utrzymują przy życiu. To właśnie marzenia pomagały znieść sytuację w obozach koncentracyjnych, czy na wygnaniu. To marzenia nadają codzienności radość życia.

Życie bez marzeń - to życie szare, jednowymiarowe, zbyt przyziemne.

Świat kobiet w szczególny sposób charakteryzują marzenia o miłości. To właśnie my kobiety odznaczamy się większym praktycyzmem życiowym niż mężczyźni.

I nawet wtedy, gdy rozsądek bierze górę nad uczuciami - kobiety dzięki marzeniom trwają w dokonanym przez siebie związku. Marzenia wyrywają nas ku przyszłości. Zawsze jest lepiej myśleć o tym, czego byśmy chcieli, niż analizować, płakać i winić siebie za nieudane wybory w straconych latach. Roztropność podpowiada, aby żyć najpełniej w teraźniejszości i na niej koncentrować swoją uwagę. Jest to na pewno wielka umiejętność, ale marzenia nie stoją temu na przeszkodzie - chociaż zwracają nas ku przyszłości.

Marzyciele, to szczególnie wartościowi ludzie. To oni przyczyniają się do rozkwitu naszego świata, nie akceptują stagnacji i oddają się fantazjom, które przekuwają w czyny. O rozwiązywaniu problemów społecznych marzył Cezary Baryka, Martin Eden pragnął zostać wielkim pisarzem, a marzenia w twórczości Gałczyńskiego i Leśmiana nadają baśniowy wymiar naszej codzienności.

A my? Nie wstydźmy się marzeń - może to właśnie one pozwolą nam przetrwać te trudne czasy i pozwolą marzyć, że nadchodzący Nowy 2014 Rok będzie gorszy niż ten miniony. A może lepszy?

Danuta Ziętara.

REKLAMA