Dzi jest czwartek, 13 maja 2021 roku
Imieniny obchodzi: Gloria, Gerwazy, Robert, Serwacy, Agnieszka, Magdalena

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara:
Taniec

W słowniku języka polskiego "taniec" określany jest jako rytmiczne ruchy ciała, zwłaszcza nóg. Wykonywany w takt muzyki jako rozrywka towarzyska, jako popis artystyczny lub jako forma obrzędowa.

Uważam, że jest to najlepsza gimnastyka, są to ćwiczenia ruchowe wykonywane w celu uzyskania ogólnej sprawności fizycznej wpływające na wszechstronne rozwiniecie wszelkich mięśni, a tym samym na nasze zdrowie. W tańcu ważny jest też dotyk, okazywanie uczuć czy sympatii, a uważam, że tego nigdy nie jest dosyć. Wiadomo, że serdeczny uścisk, pogłaskanie po plecach, a nawet dotyk ręki, to nie molestowanie, to okazanie uczuć, które mogą zapewnić nam zdrowie, lepsze samopoczucie, pokazać, że jesteśmy potrzebni i kochani.

Wszyscy wiemy, że dotyk, masaż jest zarówno przyjemny jak i zdrowy. Działa relaksująco, zmniejsza ból i niepokój, łagodzi depresję i przyśpiesza powrót do zdrowia po leczeniu konwencjonalnym.

Psycholog Tiffany Field z Akademii Medycznej w Miami uważa, że osoby w każdym wieku mogą czerpać ogromne korzyści płynące z dotyku. Wcześniaki, które często są przytulane szybciej się rozwijają, a zdrowe dzieci, które są przytulane igłaskane rzadziej płaczą i lepiej śpią. Należy pamiętać: dotyk ważny jest w każdym wieku. Bardzo pomaga dzieciom niepełnosprawnym. Wiem też, jak często nam samym pomaga przytulenie, masaż skroni i karku przy bólu głowy.

Niejasna pozostaje kwestia, dlaczego dotyk działa tak korzystnie. Pewne jest jednak, że dotyk obniża nie tylko tętno i ciśnienie krwi, ale także podnosi poziom serotoniny zwanej też hormonem szczęścia. Zmniejsza też poziom kortyzon - hormonu stresu, który reguluje odporność organizmu, pozwala marzyć.

Według Paula Michaela Zulehnera: "Kto nie ma odwagi do marzeń,nie będzie miał siły do walki". A my najlepiej wiemy, ile walki wyrzeczeń potrzeba, żeby w dzisiejszych czasach przetrwać i związać "koniec z końcem", ale mamy Organizację: Liga Kobiet Polskich w Szczecinku, która zamierza organizować wieczorki taneczne, spotkania przy świecach z dobrą muzyką i śpiewem. Naszym celem jest poprawienie zdrowia, samopoczucia Paniom i Panom, którzy zechcą uczestniczyć w tym rodzaj terapii. Często już osoby samotne, mało ruszamy się, potrzebujemy porozmawiać i zabawić się w miłym towarzystwie oraz rozruszać swoje stawy i mięśnie. To jest potrzebne dla zdrowia fizycznego i psychicznego... Każdy człowiek potrzebuje towarzystwa innego człowieka. Bawmy się a pożyjemy dłużej i życie będzie łatwiejsze. Nie martwmy się! Nie bójmy się uczestniczyć w zabawach !!!

Taniec to nie tylko najlepsza gimnastyka. To także dotyk drugiej osoby dający poczucie bezpieczeństwa. Znane polskie powiedzenie:"Ktoś jest do tańca i do różańca" oznacza, że nadaje się zarówno do zabawy, jak i do pracy, kiedy trzeba - jest wesoły, a kiedy trzeba - poważny.

Pracujmy dobrze, bo szkoda czasu na robienie czegoś połowicznie, ale i bawmy się, bo taniec, dotyk, uśmiech, zabawa, rozrywka są nam potrzebne dla zdrowia,jak słońce dla życia. Zaczynamy terapię tańcem, na razie co 2 tygodnie, a jak będą chętni - częściej. Zapraszamy.

Danuta Ziętara.

REKLAMA