Dzi jest wtorek, 21 wrzenia 2021 roku
Imieniny obchodzi: Jonasz, Mateusz, Mirosaw, Hipolit, Daria, Wawrzyniec

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara:
Święta Wielkiej Nocy

Człowiek zawsze potrzebował świąt. Były i są one we wszystkich religiach oraz kulturach czymś niezwykłym, przerywają szarą codzienność Dla nas chrześcijan - Wielkanoc to najważniejsze ze świąt, to okres zmartwychwstania, odrodzenia, Dobrej Nowiny...

Święta Wielkiej Nocy nawet w najtrudniejszych czasach wnosiły spokój, radość, budziły nadzieję. "Były i są łaską Bożą dla ludzi wierzących i niewierzących "-jak napisał ksiądz Jan Twardowski.

Możemy więc podczas tej Wielkiej Nocy przeżyć najpiękniejsze dni roku, jeżeli tylko poddamy się urokowi tradycji. Tworzą ją te wszystkie pisanki, baranki, zajączki, palemki, wpisane w naszą wyobraźnie oraz pamięć z lat dziecinnych, epoki tkliwości, która zachowuje swą barwę i nigdy nie upływa wraz z upływem czasu - zapomnienia.

Wielkanocny stół w przeciwieństwie do postnej, dostojnej wieczerzy wigilijnej jest zastawiony obficie i kolorowo. Bo święta te mają też swój zapach; zapach pieczonego mięsiwa i bab, słońca i kiełkujących roślin, wilgotnej ziemi oraz zielonego owsa, z którego na świątecznym stole wyłania się baranek z czerwona chorągiewką, przypominającego żołnierza wygrywającego bitwę.

Chociaż baranek pozornie jest smutny i bezradny, naprawdę jest zwycięzcą piekła i szatana. Jest symbolem Chrystusa i jego ofiarnej śmierci zakończonej zmartwychwstaniem.Jak pięknie napisał ksiądz Jan Twardowski: "trzeba stać się bezradnym - by coś pięknego się stało".

To On, mały Baranek przynosi ogromną radość Wielkiej Nocy, o której przy biciu dzwonów wierni śpiewają: "Wesoły nam dzień nastał". Po radosnej mszy rezurekcyjnej - bo Jezus żyje - wracają do domów, by dzieląc się święconym jajkiem otworzyć serca.

Niech więc te święta będą i naszą zwycięską batalią o wypędzeniu z domu samotności, rozpaczy, zgorzknienia. Stańmy się dla bliskich oparciem, a nie kującą szpilką. Dajmy im troskę, uwagę, serdeczność i uśmiech. Uśmiech dla którego tak mało w naszym życiu czasu i miejsca.

Niech przyniesie go wiosenne słońce, które przegoni chmury myśli przygasłych, gorzkic, cierpkich. Wyrwie nas z odmętu znużenia zimowego, bólu, lęku i pustki.

Wielkanoc to święto wielkiej ,radosnej przemiany, którą może zobaczyć każdy, kto zechce wspiąć się na palce i spojrzeć przed siebie z uśmiechem na ustach.

Pamiętajmy,że świąteczna atmosfera nie rodzi się sama, trzeba ją stworzyć. Już same obrządki świąteczne pomagają nam odbudować wiosnę w sercach, nadzieje, radość i potrzebę kochania. Święta potrzebują ciepła i obecności tych, którzy są nam drodzy. Wtedy będzie radośnie, zdrowo i pięknie.

Życzę Wszystkim Czytelnikom wiecznej wiosny w sercach, pogody ducha i humoru, który podobnie został wynaleziony, by ocalić czułość. I jeszcze zdrowia, bo dzięki niemu można zrobić wszystko. Wesołych, pogodnych, radosnych Świąt

Danuta Ziętara

REKLAMA