Dzi jest wtorek, 21 wrzenia 2021 roku
Imieniny obchodzi: Jonasz, Mateusz, Mirosaw, Hipolit, Daria, Wawrzyniec

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara:
Człowiek jest tylko człowiekiem.

Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest - zawyrokował Joseph Conrad, angielski pisarz polskiego pochodzenia. Myślę,że wszyscy się zgodzimy,że miał rację. Bo gdzież nam zwykłym ludziom do arcydzieł?

Na naszej planecie żyją jednostki wybitne, ale są też potwory świadczące o kosmicznym błędzie. Z resztą różne zdarzają się opinie na ten temat.

Wielki obrońca etyki w literaturze Albert Camus upiera się, że "w ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż pogardę". Ludzie są "słabi,występni ,nędzni i zbuntowani"- szydzi tropiciel zła Fiodor Dostojewski.Natomiast optymista A.Saint - Exupery woła za to:"Człowiek nosi w sobie większego od siebie".

Ja osobiście myślę, że najwięcej racji miał Feuerbach, gdy rzekł "Człowiek jest tym czym jest".

Już cytując tak wielkich ludzi widzimy, ze nie można wystawić jednoznacznej oceny całej ludzkości, a natura ludzka to bardzo skomplikowana konstrukcja.

Człowiek to zbrodniarz i bohater, wynalazca i złodziej,ale może się zmienić i często potrafi zaskoczyć sam siebie. Jeżeli do tej pory nie mieliśmy okazji wykazać się bohaterstwem lub tchórzostwem, lepiej nic światu nie obiecywać, ostrożnie potępiać tchórzy, a z czcią wielbić bohaterów.

Dla mnie takim bohaterem,który nie bał się brać odpowiedzialności za swoje postępowanie był gen. Wojciech Jaruzelski.

"Człowiek jest tym czym jest" i jeżeli Generał popełnił błąd w swoim życiu to przeprosił.

Ostatnie pożegnanie zmarłego Gen.Wojciecha Jaruzelskiego na Cmentarzu w Warszawie można określić jako bezczeszczenie zmarłego.

Wstydzę się za ludzi, którzy jak ja są Polakami, uważają się za chrześcijan, a zachowują się jak nieokrzesana dzicz w buszu. To wstyd i hańba.

Ośmielam się powiedzieć to, co myślę. Nie jeden uczestnik zadymy cmentarnej nie byłby godzien podać śp. gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu kapelusza lub kaloszy a wyżywał się popisując gwizdaniem i tupaniem. W gronie tej ogłupiałej ciżby widziałam też kobiety, i co o tym mogę powiedzieć - przemilczę, ale żal mi dzieci tych kobiet, jeżeli je mają.

Sądzę, że organizatorzy zadymy cmentarnej są zadowoleni, ale większość wypowiedzi Polaków potępia ich postępowanie. Po śmierci nie osądza się ludzi - to już należy do Pana Boga, a wierzący jeżeli doznali krzywdy powinni umieć przebaczać. Przykładem może być nasz Wielki Polak Święty Jan Paweł II.

Okres w którym przyszło żyć i działać Śp.gen.Wojciechowi Jaruzelskiemu był bardzo trudny dziejowo i historycznie. Może po latach historycy odkryją prawdę i zakłamanie, ale pośmiertne publiczne manifestacje niezadowolonych świadczą o ludziach, którzy nie są godni uważać się za Polaków i Katolików.

Uszanujmy pośmiertnie Polaka, który był Pierwszym Prezydentem RP.

Danuta Ziętara

REKLAMA