Dzi jest wtorek, 21 wrzenia 2021 roku
Imieniny obchodzi: Jonasz, Mateusz, Mirosaw, Hipolit, Daria, Wawrzyniec

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

MOIM ZDANIEM - Danuta Ziętara:
Jesienna Zaduma

Nadeszła jesień a z nią wichry, szare niebo i opadające liście. Dla mnie zawsze jest to najsmutniejsza pora roku. Wcześniej zapadający zmrok, powoduje atmosferę zadumy.

Mój smutek potęgują jeszcze pierwsze dni listopada. W gonitwie codziennych obowiązków nie zawsze myślę, że groby moich najbliższych to 500 km.Żałuję,że mieszkam tak daleko i nie jestem tak często nacmentarzu jak bym chciała. Ale często wspominam moich ukochanych rodziców, dziadków czy koleżanki z pracy. Odwiedzam groby w Szczecinku i naturalnie niepokoje się o własne życie.

Żyjemy w wiecznym pośpiechu, a listopad jest tym miesiącem, w którym należy zwolnić, pomyśleć o sobie, o swoim zdrowiu i życiu,trzeba znaleźć czas na odpoczynek i zadumę. Wiemy, że wszystko przemija.

Czas jak piasek przesypuje się wklepsydrze. Wiem,że paradoks, tu na ziemi, polega na tym,iż mimo silnego instynktu samozachowawczego niszczymy zdrowie - biegnąc w życiu zbyt szybko i nie zawsze kontrolując kierunek pośpiechu. A właśnie listopad jest tym miesiącem, kiedy warto się zastanowić, pomyśleć i zadać sobie pytania:

- Czy naprawdę było warto śpieszyć się do obecnej rzeczywistości?

- Dlaczego tak wielu ludzi narzeka, że nic z tego życia nie ma?

Przypomina mi się prawdziwe zdarzenie opisywane wdawnych latach w prasie, jak pewna bardzo bogata kobieta chciała umrzeć. Wzięła tabletki. Lekarze jednak ją odratowali. Redaktorowi opowiedziała swoją historię. Nie cieszyły ją nieruchomości w Hamburgu, Paryżu i Londynie, nie chciała już dłużej żyć. Pod koniec rozmowy kobieta rozpłakała się i stwierdziła: "z wszystkiego bym zrezygnowała w zamian za trochę przychylności, za odrobinę przyjaźni". Dlatego należy pomyśleć: "czy było warto żyć tak pośpiesznie? Żyć w nieustannymdążeniu do kariery lub sukcesu".

Na tej drodze możemy stracić zdrowie, przyjaciół a nawet szacunek do siebie. Dlatego w podeszłym wieku zaczynamy narzekać, że nic z tego życia nie mamy. Nie mamy, ponieważ nie mamy żadnych przyjaciół. Zgubiliśmy ich po drodze do sukcesu, nie znamy żadnej bratniej duszy, nie widzimy żadnych oznak, że ktoś nas lubi. A prawdą jest,że gdy cię przytuli przyjaciel - zostaną osuszone wszelkie łzy. Nie ma też kwiatka, który by zakwitł dla nas.A kwiaty mogą czynić cuda. Skromne, zwyczajne jak uśmiech, jak uścisk dłoni, przyjazny gest czy radosne słowo.

Te kwiaty mogą opowiadać wspaniałe historię o skrawku nieba na ziemi, gdy znikną obawy i ból. Dlatego w listopadowe dni, odwiedzając groby zmarłych warto się zastanowić nad upływającym życiem. Warto też ozdobić groby kwiatami, które symbolizują naszą pamięć o tych, którzy odeszli na wieczną wartę.

Danuta Ziętara

REKLAMA