Dzi jest pitek, 29 marca 2024 roku
Imieniny obchodzi: Wiktoryn, Wiktoryna, Helmut, Eustachy, Zenon

WIADOMOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Starosta na Zgromadzeniu Ogólnym ZPP
Dodano: 2013-04-18 13:06:11

W dniach 8-9 kwietnia w Wiśle odbyły się obrady Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich. W obradach, obok starostów polskich powiatów, uczestniczył również Krzysztof Lis Starosta Szczecinecki.

W pierwszym dniu obrad uczestniczył w seminariach i panelach dyskusyjnych, m.in. na temat ustroju i przyszłości samorządu, który zgromadził delegatów, ale również przedstawicieli Kancelarii Prezydenta (Olgierd Dziekoński), Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (Magdalena Młochowska) i środowiska nauki (Jerzy Stępień). W pierwszej części panelu dyskusyjnego uczestniczyła również minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która przedstawiła istotne informacje dotyczące nowego okresu budżetowania. Niestety, pani minister nie przywiozła do Wisły dobrych wiadomości. W nowym budżetowaniu nie są przewidywane środki ani na drogi lokalne (drogi powiatowe mogą znaleźć się ewentualnie w programach regionalnych), ani na ochronę zdrowia.

W głównej części panelu dyskusyjnego poruszone zostały między innymi zagadnienia realiów funkcjonowania powiatów wobec perspektyw demograficznych, konieczność ewentualnych zmian w podziale kompetencji między organy jst, czy problemy wynikające z przepisów dotyczących dopuszczalnego poziomu zadłużenia jst.

Wszyscy uczestnicy panelu podkreślili konieczność wzmocnienia pozycji organu stanowiącego - choć różnili się w ocenie skali koniecznych działań. Wyraźnie dostrzegalny jest brak woli centrum do gruntowniejszej zmiany art. 243 ustawy o finansach publicznych, aczkolwiek jest otwartość na korekty - zwłaszcza umożliwiające uchwalenie budżetów przez te jednostki, które zgodnie z obowiązującymi przepisami nie będą w stanie tego uczynić.

Drugi panel dyskusyjny był poświęcony projektowi założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Spotkanie poprowadził Marek Cieślak – Starosta Żarski. W pierwszej części spotkania omówione zostały uwagi zgłoszone przez Związek Powiatów Polskich w toku prac legislacyjnych i które zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Druga część miała formę panelu dyskusyjnego, w którym wzięli udział przedstawiciele instytucji rynku pracy.

W drugim dniu XVI Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, odbyły się obrady plenarne. Delegaci z prawie trzystu powiatów wysłuchali sprawozdania Prezesa Zarządu Marka Tramś z działalności ZPP w roku 2012 oraz z wykonania budżetu za rok 2012. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Michał Karalus przedstawił jej opinię do wymienionych wyżej sprawozdań. Oba sprawozdania zostały przyjęte jednogłośnie. Zgromadzenie Ogólne uchwaliło także budżet Związku na rok 2013.

Delegaci przyjęli również Założenia programowe Związku Powiatów Polskich na rok 2013. Niezmiennie, głównym celem będzie działanie na rzecz obrony wspólnych interesów samorządów terytorialnych oraz dążenie do społeczno-gospodarczego rozwoju polskich powiatów. Związek będzie także kładł główny akcent na wzmacnianie roli samorządu powiatowego w systemie administracji publicznej oraz wzmacnianie potencjału instytucjonalnego administracji samorządowej, w tym przywrócenia powiatowej administracji zespolonej, której zwierzchnikiem powinien być starosta. XVI Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich przyjęło także zmiany w statucie Związku, dostosowujące go do nowych zadań stowarzyszenia oraz uchwaliło nowy Regulamin Pracy Zarządu Związku Powiatów Polskich. Delegaci przyjęli także stanowisko w sprawie podjęcia działań w zakresie zmiany zapisów statutowych dotyczących Konwentów Powiatów.

W wyniku dyskusji programowej, która odbywała się także w okresie poprzedzającym obrady, Zgromadzenie Ogólne przyjęło stanowiska dotyczące kluczowych zagadnień dla powiatów:
- w sprawie projektów zmian ustroju samorządowego;
- w sprawie przywrócenia właściwej roli powiatom;
- w sprawie zmian w systemie finansów publicznych;
- w sprawie sposobu wyznaczania obszarów funkcjonalnych;
- popierające inicjatywę zmian w ustawie o gospodarce komunalnej;
- w sprawie dostępu powiatów do środków finansowych dedykowanych rozwojowi wsi;
- w sprawie problemów w zakresie transportu i komunikacji;
- w sprawie ogłoszenia Roku Powiatów.

Zwieńczeniem obrad było wręczenie statuetek i dyplomów zdobywcom tytułów Super Powiat i Super Gmina.

tekst na podstawie informacji ZPP:
Edyta Wieleba-Matyśniak

REKLAMA

Przeczytaj take: