Dzi jest pitek, 26 kwietnia 2024 roku
Imieniny obchodzi: Marzena, Klaudiusz, Maria, Marcelina, Ryszard

AKTUALNOCI

PRACA    OGŁOSZENIA    

REKLAMA

Bóbr z towarzyską wizytą w Kronospan
Dodano: 2013-04-27 12:41:35

Koniec tygodnia, poprzedzającego tegoroczny długi majowy weekend, sprawił pracownikom Kronospan w Szczecinku miłą, przyrodniczą niespodziankę. Na teren zakładu zawitał bowiem bóbr europejski.

Skąd jednak bóbr na terenie Kronospan? Czy ten naturalny „drzewiarz” przyszedł podejrzeć swoich dwunożnych kolegów po fachu? A może skusiła go łatwo dostępna drzewna „stołówka” z naszego zakładu? Można zakładać, że odwiedziny miały charakter, związany z poszukiwaniem pokarmu (bobry potrafią przebyć w tym celu nawet 20 km w ciągu jednej nocy!) lub miejsca, dogodnego do założenia gniazda (żeremia), gdyż okres majowo-czerwcowy to czas pojawiania się u tych zwierząt potomstwa.

Gatunek ten, będący na etapie reintrodukcji (odtwarzania populacji) na terenie całego kraju, jest znanym, ale wyjątkowo płochliwym i wiodącym tajemniczy żywot, ssakiem ziemnowodnym, kojarzonym głównie z budową tam wodnych. Jego cechą charakterystyczną jest płaski, skórzasty ogon, wydatne siekacze oraz miękkie futro, któremu w średniowieczu przypisywano właściwości lecznicze.

Jako ciekawostkę należy dodać, że w wiekach średnich potrawy przygotowywane z bobrów można było spożywać w czasie postu, a bobrzy ogon był przysmakiem królewskich stołów. Fakt ten stał się niemalże przyczynkiem do całkowitego unicestwienia tego gatunku na terytorium Polski. Na początku XIX w. stan liczebny bobrów był tak niewielki, że część przyrodników powątpiewała w ich występowanie. Jednak tuż po wojnie rozpoczęto pierwsze próby wsiedlania tych przemiłych ssaków na nasze ziemie, z niebywałym sukcesem. Jeśli bowiem stwierdzimy wzrost liczebności bobrów z kilku osobników na początku lat 50. ub. w., do kilkunastu (a może i kilkudziesięciu) tysięcy obecnie – jest się czym chwalić.

Ze względów bezpieczeństwa oraz dla dobra zwierzęcia, dzięki opiece pracowników zakładu oraz fachowej pomocy weterynaryjnej, bóbr został w bardzo dobrej kondycji wypuszczony na wolność do jeziora Wielimie.

Wizytę bobra odbieramy jako znak, że Kronospan jest pozytywnie odbierany przez otaczającą nas przyrodę.

Dorota Szpojda
Kronospan

REKLAMA

Przeczytaj take: